Wyborowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Butelka wódki Wyborowa 500 ml

Wyborowa – jedna z najbardziej popularnych w kraju i na świecie polskich marek wódek. Nazwa pochodzi od spirytusu wyborowego, z którego ta wódka jest produkowana.

W latach 50. i 60. XX wieku była znana w większości państw europejskich, np. stanowiła ponad 60% ogólnej ilości wódki eksportowanej do Wielkiej Brytanii. W latach 90. została wykupiona przez francuską firmę Pernod Ricard. Nowy właściciel nie wprowadził do produktu żadnych zmian. Wódka Wyborowa była rozlewana w Poznaniu do 18.01.2013. Obecnie produkcja odbywa się w Zakładzie Produkcyjnym w Zielonej Górze. Spełnia wymogi ustawowej definicji Polskiej Wódki.

Informacje o marce:

Wyborowa jest produkowana w 100% z ziarna żyta, które nadaje jej wyraźny słodki smak i aksamitną konsystencję. Te cechy pozwalają odróżnić Wyborową od innych wódek i są cenione przez znawców i smakoszy na całym świecie. Do jej produkcji używane jest wyselekcjonowane żyto pochodzące z lokalnych upraw w zachodniej Polsce, gdzie produkuje się Wyborową. Wyborowa to wynik połączenia wiejskiej tradycji gorzelniczej (pierwsza destylacja) i zaawansowanych nowoczesnych technologii obejmujących zestaw kolumn do rektyfikacji oraz filtrowania, które usuwa wyłącznie cząstki stałe, nie zmieniając smaków i aromatów spirytusu pochodzącego z żyta. Niezmienną jakość Wyborowej zapewniają umiejętności gorzelników, którzy pracują przy jej produkcji.

Historia:

Wódka Wyborowa powstaje w zakładzie w Zielonej Górze. Dzisiaj The Wyborowa Company (Oddział Wyborowa S.A. w Zielonej Górze) jest jedynym zakładem produkującym Wódkę Wyborową. Chociaż recepturę Wódki Wyborowej stworzono wiele lat temu, dopiero w 1963 r. dokonano międzynarodowej rejestracji marki. To jedna z najbardziej popularnych w kraju i na świecie polskich marek alkoholi. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku Wyborową podawano w trakcie inauguracyjnego lotu Concorde z Londynu do Nowego Jorku, jest także serwowana na znaczących przyjęciach i wydarzeniach, w tym na ceremonii wręczenia Oskarów i nagród MTV w 2005 r.

Obecnie Wódka Wyborowa to wiodący polski produkt eksportowy, dostępny w ponad 60 krajach na świecie, znany i ceniony w najsłynniejszych barach, restauracjach i hotelach. Nagrodzona 23 złotymi medalami oraz innymi tytułami i wyróżnieniami na prestiżowych targach międzynarodowych, Wyborowa nadal zdobywa uznanie na całym świecie.

Fakty:

Od ponad 80 lat Wódka Wyborowa cieszy się uznaniem także poza Polską. Była pierwszą wódką eksportowaną za granicę. Po zniesieniu prohibicji w Stanach Zjednoczonych i po zakończeniu II wojny światowej zyskała już sławę na arenie międzynarodowej. Na początku lat 90. była trzecią najlepiej sprzedającą się wódką na świecie, a jej sprzedaż wynosiła blisko 43 miliony litrów. Gordon Brown w swej książce "Classic Spirits of the Worlds" zalicza Wódkę Wyborową do klasyki gatunku, opisując jej "czysty i przejrzysty charakter z wyraźną teksturą i finiszem. Cudownie wyczuwalny żytni aromat, słodki i orzechowy finisz."

Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana Wódka Wyborowa zabłysnęła w środowisku barmańskim. Jest serwowana w najlepszych barach i restauracjach na całym świecie i zajmuje piątą pozycję pod względem najlepiej sprzedających się wódek w kanale HORECA. Podbija serca obcokrajowców za sprawą aksamitnej tekstury, bogatego smaku oraz naturalnej, słodkawej nuty.

Gama:

  • Wyborowa (czysta)
  • Citrus Squeeze
  • Lime & Mint Cool
  • Mango Splash
  • Watermelon & Mint Fresh
  • Maracuja Crisp
  • Pomegranate & Raspberry Twist

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]