Wybory do Kongresu USA w 2010 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Stany Zjednoczone
Godło USA
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Stanów Zjednoczonych

Wikiprojekt Polityka

Wybory do Kongresu USA w 2010 roku - odbyły się 2 listopada 2010. Wybrany został cały skład Izby Reprezentantów i jedna trzecia Senatu.

Wybierano 37 senatorów i gubernatorów[1]. Zgodnie z konstytucją kadencja Izby Reprezentantów wynosi 2 lata. Wybory odbywają się w jednomandatowych okręgach. Chociaż 2 listopada był oficjalnym dniem głosowania, Amerykanie głosowali od kilku tygodni przed wyborami w systemie tzw. wczesnego głosowania[2].

Wybory traktowano jako test poparcia dla prezydenta Baracka Obamy[3].

Programy partii[edytuj | edytuj kod]

Głównym tematem kampanii były sprawy ekonomiczne. Sytuacja gospodarcza nie daje powodów do optymizmu: tegoroczny wzrost PKB nie przekroczy 2%, bezrobocie utrzymuje się na poziomie 9,6%., zaś efektem wartego prawie 800 mld dol. planu stymulacyjnego jest zwiększenie deficytu budżetowego. Zaangażowany w kampanię wyborczą prezydent Obama obiecuje, że do końca jego kadencji deficyt ograniczy do 3% PKB, ale nie przedstawił jak dotąd żadnych konkretnych działań. Ponadto niektóre osoby z otoczenia prezydenta mówią o konieczności wprowadzenia kolejnego pakietu stymulującego w celu zmniejszenia bezrobocia.

W celu zmniejszenia bezrobocia Republikanie proponują wprowadzenie ulg podatkowych dla małych przedsiębiorstw. Opozycja zapowiada również przedłużenie przyjętych za prezydentury George'a Busha ulg podatkowych dla wszystkich, a nie tylko dla osób zarabiających poniżej 250 tys. USD rocznie, jak chciałby rząd. Republikanie postulują zmniejszenie deficytu budżetowego poprzez zablokowanie niewydanych dotąd pieniędzy z pakietu stymulującego oraz wprowadzenie sztywnych limitów na niektóre wydatki[4].

Wstępne wyniki[edytuj | edytuj kod]

Sondaże wskazują na zdobycie większości przez Partię Republikańską w Izbie Reprezentantów[5][6][7], być może Partia Demokratyczna utrzyma większość w Senacie. Swoich reprezentantów do Kongresu wystawiła po raz pierwszy TEA Party[8][9].

Izba Reprezentantów[edytuj | edytuj kod]

Partia Lider Liczba reprezentantów (przed wyborami) Liczba reprezentantów (po wyborach)[10] Zmiana
Demokraci Speaker Nancy Pelosi.jpg Nancy Pelosi 255 192
Republikanie John Boehner official portrait.jpg John Boehner 178 239
Niezależni 1

Senat[edytuj | edytuj kod]

Partia Lider Liczba senatorów (przed wyborami) Liczba senatorów (po wyborach)[10] Zmiana
Demokraci Harry Reid official portrait 2009 crop.jpg Harry Reid 58 53
Republikanie Sen Mitch McConnell official cropped.jpg Mitch McConnell 41 47
Niezależni 2

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]