Wybory prezydenckie w Kazachstanie w 2011 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wybory prezydenckie w Kazachstanie w 2011 roku – przedterminowe wybory prezydenckie w Kazachstanie, które rozpisano na 3 kwietnia 2011 roku. Początkowy miały się odbyć w roku 2012, gdy kończyła się kadencja dotychczasowego prezydenta.

Wyznaczając wybory prawie dwa lata przed terminem Nazarbajew, rządzący krajem nieprzerwanie od 1989 roku, zaskoczył opozycję i uniemożliwił jej przygotowanie się do kampanii wyborczej. Jednym z motywów działania Nazarbajewa była decyzja Rady Konstytucyjnej z 24 stycznia 2011 r., która uznała za niekonstytucyjną zmianę w konstytucji umożliwiającą przedłużenie w referendum kadencji Nazarbajewa do roku 2020. W tej sytuacji prezydent Nazarbajew 31 stycznia w wystąpieniu telewizyjnym oświadczył, że zgadza się ze stanowiskiem Rady i 4 lutego wydał dekret wyznaczający kwietniowy termin elekcji.

5 kwietnia 2011 r. Centralna Komisja Wyborcza w Kazachstanie podała ostateczne wyniki wyborów prezydenckich z dnia 3 kwietnia 2011 r. Według oficjalnych danych zwyciężył dotychczasowy szef państwa Nursułtan Nazarbajew, zdobywając 95,55% głosów.

Oficjalne wyniki wyborów podane przez kazachską Centralną Komisję Wyborczą[edytuj | edytuj kod]

  1. Nursułtan Nazarbajew (Partia „Nur Otan”) – 95,55%
  2. Hani Kasymow (Patria Patriotów Kazachstanu) – 1,94%
  3. Żambył Achmetbekow (Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu) – 1,36%
  4. Mels Jelusizow z ruchu ekologicznego Tabigat – 1,15%

Frekwencja wyniosła 89,99%. Liczba głosujących – 9,2 mln.

Politycy opozycyjni odmówili udziału w wyborach i zaapelowali o ich bojkot, określając je jako fikcję.

Obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ocenili, że wybory w Kazachstanie nie spełniły standardów demokratycznych; uchybienia były podobne do tych z poprzednich latach.

OBWE poinformowała m.in. o stwierdzeniu dużej liczby jednakowych podpisów na listach wyborczych, a także przypadkach dokładania kart do urn. W opinii OBWE, żadne wybory od uzyskania przez Kazachstan niepodległości nie były wolne i sprawiedliwe.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]