Wybór celów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Ulv80 (dyskusja | edycje) o 00:12, 8 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Wybór celów
Designated Targets
Autor

John Birmingham

Tematyka

science fiction, historia alternatywna

Typ utworu

Powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Australia

Język

angielski

Data wydania

2005

Wydawca

Macmillan Publishers

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2007

Wydawca

Rebis

Przekład

Radosław Kot

poprzednia
Wybór broni
następna
Ostateczny cel

Wybór celów (tytuł oryg. Designated Targets) - powieść science-fiction, drugi tom trylogii Oś czasu autorstwa australijskiego pisarza Johna Birminghama.

Streszczenie

Jest wrzesień 1942, cztery miesiące po Tranzycie - incydencie, w wyniku którego międzynarodowa flota wojenna z 2021 roku przeniosła się w czasy drugiej wojny światowej. Trzecia Rzesza oraz ZSRR, zawarłszy rozejm, podejmują pozorną współpracę w dziedzinie rozwoju nowoczesnych technologii. Hitler i Stalin, dysponując wiadomościami o przebiegu wojny według znanej historii, dokonują w swoich szeregach czystek, likwidując zarówno rzeczywistych, jak i wyimaginowanych zdrajców. Nie odbywa się to bez komplikacji - egzekucja Rommla wywołuje bunt w Afrika Korps, co w konsekwencji powoduje upadek sił Osi w Afryce.

Okazuje się, że Robert Dessaix, francuski niszczyciel stealth z przyszłości, który w poprzednim tomie trylogii uznano za zaginiony, został odnaleziony nieopodal Wysp Kanaryjskich przez Niemców, którzy przejęli go i natychmiast zaczęli pozyskiwać jego nowoczesne wyposażenie. Większość francuskiej załogi odmawia współpracy z nazistami, a niektórzy z jej członków podejmują próby sabotażu, aby jak najmniej nowoczesnej technologii wpadło w ręce Niemców. Ci ostatni koncentrują swoje wysiłki na planowanej inwazji na Wielką Brytanię - operacji „Smok Morski”. Ani Hitler, ani przywódcy państw alianckich nie wiedzą, iż drugi z zaginionych niszczycieli stealth - brytyjski HMS Vanguard - został z kolei zdobyty przez Rosjan, którzy także zaczęli prowadzić badania nad zastosowanymi w nim technologiami. Sowieci internują ponadto brytyjski konwój PQ-17. Na terenie ZSRR działają jednak także oficerowie Specnazu, organizując ruch oporu przeciwko radzieckiemu reżimowi.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie San Fernando w Kalifornii, zostaje utworzona Specjalna Strefa Administracyjna, gdzie osiedlają się członkowie załóg okrętów z przyszłości, żyjąc według prawa obowiązującego w XXI wieku. Przybysze z przyszłości odgrywają kluczową rolę w pracach nad rozwojem nowoczesnych technologii, wywierają także znaczny wpływ na amerykańskie społeczeństwo. Coraz więcej osób, głównie kobiet oraz przedstawicieli innych ras, wyraża chęć zamieszkania w Strefie, ze względu na panujące tam równouprawnienie. Dochodzi także do przedwczesnego odkrycia talentów późniejszych gwiazd, takich jak Marilyn Monroe, Frank Sinatra czy Elvis Presley.

Walki na Pacyfiku przenoszą się do Australii, która zostaje zaatakowana przez Japończyków pod wodzą generała Hommy. Alianci bronią się przed natarciem na Linii Brisbane. W Europie Brytyjczycy planują sabotaż fabryki ciężkiej wody w Norwegii - jednak oficer Wehrmachtu, pułkownik Paul Brasch, informuje ich, że istotnie kluczowe prace nad bronią jądrową są prowadzone przez Niemców gdzie indziej, co skłania Aliantów do anulowania operacji. Brasch zdradza także szczegóły dotyczące operacji „Smok Morski”. Wkrótce japońskie natarcie na Linii Brisbane załamuje się, gdy do walki włączają się siły marines z XXI wieku, wyposażonych w nowoczesne czołgi typu Abrams. Wtedy wychodzi na jaw, że atak generała Hommy na Australię miał jedynie na celu odciągnięcie okrętów z przyszłości z dala od prawdziwego celu Japończyków - Hawajów. Admirał Yamamoto dokonuje niespodziewanego ataku na Oʻahu - dysponując niszczycielem Robert Dessaix, z łatwością niszczy amerykańską obronę przy pomocy pocisków manewrujących (choć sabotażyście wśród ocalałej francuskiej załogi udaje się unieszkodliwić niektóre z nich) i zdobywa panowanie nad archipelagiem. Japończycy ostrzegają Amerykanów, że w razie jakiejkolwiek próby odbicia Hawajów, dokonają masakry żyjącej tam ludności cywilnej. W tym samym czasie, na terenie Stanów Zjednoczonych, dochodzi do szeregu zamachów bombowych i zamieszek (zainicjowanych przez Niemców).

Wkrótce rozpoczyna się operacja „Smok Morski” - atak z morza i powietrza na Wielką Brytanię. W walce obie strony używają unowocześnionego sprzętu - Niemcy wystrzeliwują zdobyte na Robert Dessaix pociski manewrujące, ale - prawdopodobnie wskutek sabotażu francuskiej załogi - żaden z nich nie powoduje szkód. Dzięki wcześniejszym informacjom wywiadowczym od pułkownika Brascha oraz wsparciu niszczyciela stealth HMS Trident, Brytyjczykom udaje się zidentyfikować i zniszczyć kluczowe niemieckie formacje, doprowadzając do niepowodzenia inwazji. Podczas gdy na kanale La Manche trwają walki, oddział komandosów z Waffen-SS pod komendą Otto Skorzenego podejmuje próbę zamachu na Winstona Churchilla - lecz ten zostaje udaremniony przez oficera SAS z przyszłości, majora Windsora. Samemu Skorzenemu udaje się jednak zbiec.

Zwiad nad Hawajami, przeprowadzony przy użyciu samolotów bezzałogowych, ujawnia że Japończycy - wbrew swoim zapowiedziom - dokonują niesprowokowanych egzekucji na mieszkańcach. Jako że lotniskowiec USS Hillary Clinton jest niezdatny do walki, admirał Kolhammer decyduje się postawić krążownik stealth JDS Siranui na czele floty, mającej odzyskać Hawaje.

Postacie historyczne pojawiające się w książce

Alianci

Państwa Osi

ZSRR

Ciekawostki

  • Dowódcą francuskiego niszczyciela stealth z przyszłości - Robert Dessaix - był kapitan Goscinny, natomiast jego pierwszym oficerem - Underzo. Jest to nawiązanie do osób René Goscinnego oraz Alberta Uderzo, twórców komiksowej postaci Asteriksa
  • Sam niszczyciel otrzymał nazwę po Robercie Dessaix - australijskim pisarzu i dziennikarzu. Okręt należy do typu Sartre, co jest z kolei nawiązaniem do Jeana-Paula Sartre.
  • W obronie Wielkiej Brytanii przed niemiecką inwazją, opisaną w powieści, biorą udział polscy piloci ze sławetnego Dywizjonu 303.

Linki zewnętrzne