Wychowanie do życia w rodzinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wychowanie do życia w rodzinie (w skrócie WDŻWR, WDŻ, WŻR, WDR albo WDŻR) – przedmiot dla uczniów polskiej szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, którego celem jest przygotowanie młodzieży do życia w rodzinie.

Wychowanie do życia w rodzinie są zajęciami nadobowiązkowymi dla uczniów od klasy piątej szkoły podstawowej. Wychowanie do życia w rodzinie było parę lat temu obiektem wielu dyskusji i kontrowersji. Sojusz Lewicy Demokratycznej wypowiadał się wówczas za wprowadzeniem wychowania jako przedmiotu obowiązkowego już w szkole podstawowej. Sprzeciwiały się temu formacje prawicowe, szczególnie Liga Polskich Rodzin. Niektórzy przedstawiciele LPR stwierdzali wówczas, że takie rozwiązanie skończy się deprawacją młodzieży, zarzucając że jest to próba uczenia w szkole dzieci o seksie i antykoncepcji. Ostatecznie nie zostały podjęte żadne zmiany, choć kilka lat później, gdy Roman Giertych z LPR został Ministrem Edukacji, też mówił o wprowadzeniu obowiązkowego nauczania wychowania do życia w rodzinie, jednak pomysłu tego nie zrealizował.

Minister Edukacji Narodowej 10 sierpnia 2009 r. podpisała nowelizację rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji, zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Zmiany w rozporządzeniu wynikały z zaprzestania funkcjonowania dotychczasowych szkół ponadpodstawowych, dostosowania przepisów do zmienionej podstawy programowej w poszczególnych typach szkół oraz konieczności dookreślenia warunków uczestnictwa uczniów w zajęciach wychowania do życia w rodzinie.

Zgodnie z podpisaną nowelizacją, na zajęcia wychowania do życia w rodzinie nie będą uczęszczać tylko ci uczniowie niepełnoletni, których rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły sprzeciw w formie pisemnej co do udziału dzieci w zajęciach oraz ci uczniowie pełnoletni, którzy sami zgłoszą dyrektorowi w formie pisemnej sprzeciw wobec udziału w zajęciach.

W szkołach średnich ministerstwo oświaty dopuściło do nauki tego przedmiotu następujące podręczniki:

  • Król T., Ryś M. (red.) – Wędrując ku dorosłości. Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wydawnictwo Rubikon.
  • Papis W. E. – Busola życia. Wydawnictwo Busola.
  • Ryś M. – Wychowanie do życia w rodzinie. Książka dla młodzieży. CMPP-Ped MEN.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]