Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wydział Inżynierii Materiałowej
The Faculty of Materials Science and Engineering
Politechnika Warszawska
ilustracja
Data założenia

1 października 1991

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Adres

ul. Wołoska 141
02-507 Warszawa

Dziekan

prof. dr hab. inż. Anna Boczkowska

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Wydział Inżynierii Materiałowej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Wydział Inżynierii Materiałowej”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wydział Inżynierii Materiałowej”
Ziemia52°12′04,6663″N 20°59′57,9869″E/52,201296 20,999441
Strona internetowa

Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej − wydział Politechniki Warszawskiej. Powstał w 1991 roku, lecz jego tradycje sięgają 1920 roku, kiedy to na Wydziale Mechanicznym powstała Katedra Technologii Metali z przynależnym do niej Zakładem Metalurgicznym.

Wydział jest jednym z czołowych ośrodków naukowo-badawczych i dydaktycznych w dziedzinie inżynierii materiałowej zarówno w Polsce, jak i na świecie. W ocenie parametrycznej jednostek naukowych, prowadzonej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych w roku 2018, Wydział Inżynierii Materiałowej uzyskał kategorię A+, co potwierdza wysoki poziom działalności naukowej.

Obecnie Wydział Inżynierii Materiałowej mieści się w pięciu budynkach: Gmachu Inżynierii Materiałowej przy ul. Wołoskiej 141, Gmachu Nowym Technologicznym przy ul. Narbutta 85, Gmachu Nowym Lotniczym w al. Niepodległości 222, Gmachu Aerodynamiki (MEiL) przy ul. Nowowiejskiej 24 oraz Budynku „Bytnara” przy ul. Janka Bytnara „Rudego” 25.

Władze[edytuj | edytuj kod]

  • Dziekan: prof. dr hab. inż. Anna Boczkowska
  • Prodziekan ds. Ogólnych i Nauki: dr hab. inż. Tomasz Wejrzanowski
  • Prodziekan ds. Kształcenia: dr hab. inż. Joanna Zdunek
  • Prodziekan ds. Studenckich: dr inż. Rafał Wróblewski

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki inżynierii materiałowej na Politechnice Warszawskiej sięgają 1920, kiedy na Wydziale Mechanicznym powstała Katedra Technologii Metali z przynależnym do niej Zakładem Metalurgicznym. Kierownikiem tej katedry i zakładu był w latach 1920–1939 prof. Witold Broniewski, wychowanek, a następnie współpracownik chemika francuskiego o światowej sławie – prof. Henry'ego Le Chateliera. Wpływ na inżynierię materiałową na uczelni miała też Katedra Metalurgii i Metaloznawstwa istniejąca w latach 1929–1939 na Wydziale Chemicznym Politechniki, kierowana przez prof. Jana Czochralskiego, któremu światową sławę przyniosły głównie badania w dziedzinie krystalizacji metali.

Po II wojnie światowej kontynuatorem działalności prof. Broniewskiego był prof. Kornel Wesołowski, kierujący Katedrą Metaloznawstwa na Wydziale Mechanicznym, a następnie Mechanicznym Technologicznym w latach 1949–1969.

Oprócz Katedry Metaloznawstwa na Wydziale Mechanicznym Technologicznym istniała w latach 1961–1970 Katedra Materiałoznawstwa na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, której kierownikiem był od 1965 roku prof. Stanisław Jaźwiński, który zwrócił zainteresowania Katedry w kierunku nowej dyscypliny naukowej nazwanej Inżynierią Materiałową.

W 1970 roku nastąpił reorganizacja struktury Politechniki. W wyniku tego Katedra Metaloznawstwa na Wydziale Mechanicznym Technologicznym została przekształcona na Instytut Materiałoznawstwa, a z Katedry Materiałoznawstwa na Wydziale MEiL utworzono międzyresortowy Instytut Inżynierii Materiałowej. W 1975 roku dokonano połączenia tych dwóch Instytutów w jeden Instytut na prawach Wydziału nazwany Instytutem Inżynierii Materiałowej.

W ciągu kilku lat proces rozwoju Instytutu Inżynierii Materiałowej doprowadził do tego, że stał się on w znacznym stopniu samodzielną jednostką dydaktyczną, w związku z tym został on w październiku 1991 roku podniesiony do rangi Wydziału.

Zakłady[edytuj | edytuj kod]

  • Zakład Inżynierii Powierzchni
  • Zakład Materiałów Ceramicznych i Polimerowych
  • Zakład Materiałów Konstrukcyjnych i Funkcjonalnych
  • Zakład Projektowania Materiałów

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]