Wydzielina pochwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wejście do pochwy w stanie normalnym i stanie podniecenia seksualnego

Wydzielina pochwy – naturalnie produkowany płyn nawilżający, który redukuje tarcie w czasie stosunku płciowego. Suchość pochwy jest stanem, w którym wydzielina jest produkowana w niewystarczającej objętości.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Płyn zawiera wodę, pirydynę, skwalen, mocznik, kwas octowy, kwas mlekowy, złożone alkohole, glikol, ketony i aldehydy[1]. Wydzielina jest zazwyczaj przejrzysta i bardziej przypomina męski preejakulat niż ejakulat. Jej konsystencja, wygląd, kolor i zapach różnią się w zależności od stopnia podniecenia seksualnego, momentu cyklu menstruacyjnego, diety i obecności zakażenia.

Wydzielina pochwy jest lekko kwasowa, a pod wpływem pewnych chorób przenoszonych drogą płciową może stać się bardziej kwasowa. Prawidłowe pH wydzieliny wynosi 3,8-4,5[2][3], podczas gdy sperma posiada pH najczęściej w przedziale 7,2-8,0[4].

Fizjologia wydzielania (sekrecji) pochwy[edytuj | edytuj kod]

Naturalnie nawilżony przedsionek pochwy

Gdy kobieta zostaje pobudzona seksualnie, pierwsze 2 cm (w głąb) lub więcej nabłonka pochwowego zaczyna obrzmiewać i wydzielać śliski płyn (będący częścią cytoplazmy komórek) przez setki małych przewodzików znajdujących się w wyścielisku pochwy. Wydzielina najpierw pojawia się w samej pochwie, a w miarę pobudzenia seksualnego zaczyna wychodzić na zewnątrz. Także wargi sromowe mniejsze przy wejściu do pochwy posiadają gruczoły przedsionkowe większe i mniejsze, które produkują śluz pomagający w nawilżeniu. Zadaniem wydzieliny jest ułatwienie wzajemnego przesuwania się pochwy i członka, a także ruchów kanału pochwy, co ułatwia zapłodnienie. W czasie dużego podniecenia niektóre kobiety produkują wydzielinę obficie, a niektóre tylko w niewielkiej ilości i wymagają sztucznego nawilżenia dla uzyskania przyjemności z penetracji pochwowej.

Zmiany w nawilżeniu pochwy[edytuj | edytuj kod]

Pewne lekarstwa, w tym leki przechiwhistaminowe dostępne bez recepty, a także sytuacje życiowe, jak ciąża, laktacja, menopauza, starzenie się osłabiają nawilżanie pochwy. Leki o działaniu przeciwcholinergicznym oraz sympatykomimetycznym wysuszają śluzówkę pochwy. Wśród nich są leki przeciwalergiczne, o działaniu nasercowym i naczyniowym, psychiatryczne i inne.

Znaczenie w przenoszeniu chorób[edytuj | edytuj kod]

Wydzielina pochwy kobiety zakażonej AIDS lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową może przenosić te choroby, nawet w przypadku braku penetracji pochwy członkiem, więc bezpośredni kontakt jest odradzany.

Sztuczne nawilżanie[edytuj | edytuj kod]

Gdy naturalne nawilżanie jest niewystarczające, penetracja może powodować dyskomfort lub ból. Lubrykant nałożony do wejścia pochwy lub na prącie może zapobiec temu dyskomfortowi. Rzadziej, przed stosunkiem wkłada się do pochwy czopek. Lubrykanty oparte na olejach mogą osłabić lateks i nie powinny być używane w połączeniu z prezerwatywami.


Przypisy

  1. The-Clitoris.com: Female Body Fluids. [dostęp 2007-10-22].
  2. Device and Method for Identifying and Treating Vaginal Affections. [dostęp 2007-10-18].
  3. Vaginal Fluid pH. [dostęp 2007-02-04].
  4. SEMEN ANALYSIS. [dostęp 2007-10-18].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.