Wyspy Riukiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
East China Sea Map.jpg

Termin Wyspy Riukiu odnosi się do trzech pojęć:

1. Wyspy Riukiu jako Ryūkyū-ko (琉球弧 – dosł. "łuk Ryūkyū") oznaczają wszystkie wyspy pomiędzy Kiusiu i Tajwanem, czyli Ōsumi, Tokara, Amami, Okinawa, Miyako i Yaeyama. Jest to rzadko stosowany termin, bardziej popularna jest nazwa Nansei-shotō (南西諸島, grupa wysp Nansei, czyli Południowo-Zachodnich).

2. Wyspy Riukiu jako Ryūkyū-rettō (琉球列島 – łańcuch, archipelag Ryūkyū) pokrywają się z historycznym terytorium dawnego Królestwa Riukiu oraz z obszarem kultury i dialektów Riukiu, a więc z wyspami Amami, Okinawa, Miyako i Yaeyama.

3. Wyspy Riukiu jako Ryūkyū-shotō (琉球諸島 – grupa wysp, archipelag Ryūkyū) obejmują tylko południową część archipelagu Nansei-shotō poniżej 27 równoleżnika (wyspy Okinawa, Miyako i Yaeyama) i odpowiadają terytorium dzisiejszej prefektury Okinawa. Północna część Nansei-shotō zwana jest Satsunan-shotō 薩南諸島, czyli "wyspy na południe od Satsumy". Satsunan-shotō obejmuje wyspy Amami, które Satsuma oderwała od Królestwa Riukiu w 1609 r.

Dawna japońska nazwa Riukiu to Nantō (Wyspy Południowe). Japońskie kroniki z VIII wieku sugerują, że niektóre wyspy Nantō mogły być luźno związane z dworem Yamato. W XII wieku powstało tu niepodległe państwo, znane później jako Królestwo Riukiu, którego terytorium rozciągało się od wysp Amami na północy po Yonaguni na południowym zachodzie. W 1609 r. królestwo straciło Amami, a w 1879 r. zostało całkowicie zaanektowane przez Japonię. W miejsce jego powstała prefektura Okinawa. Japonia przyłączyła do Okinawy także wyspy Daitō (1892 r.) i Senkaku (1895 r.), które z geograficznego punktu widzenia nie leżą w obrębie wysp Riukiu. Po drugiej wojnie światowej Riukiu okupowane były przez USA (Amami do 25 grudnia 1953 r., a Okinawa do 15 maja 1972 r.).

Główne wyspy[edytuj | edytuj kod]

Wyspy Riukiu