Wyspy Trobrianda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wyspy Trobriandzkie)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wyspy Trobrianda

Wyspy Trobrianda (Wyspy Trobriandzkie, Trobriandy, nazwa miejscowa: Wyspy Kiriwina) – archipelag kilkunastu wysp i wysepek koralowych o powierzchni 440,3 km² położony na Morzu Salomona na wschód od Nowej Gwinei, należą do państwa Papua-Nowa Gwinea. Wyspy są obecnie zagrożonym ekosystemem tropikalnych lasów deszczowych.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Archipelag składa się z kilku wysp i mniejszych wysepek, z których najważniejsze to:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspy dla Europy odkryte zostały w roku 1793 w czasie podróży Antoine Bruny d'Entrecasteaux i nazwane na cześć jednego z uczestników ekspedycji tj. pierwszego oficera Denisa de Trobriand.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

W 1993 roku archipelag zamieszkiwało około 25 tys. autochtonów (Trobriandczyków, nazwa własna: Kiriwina lub Kiliwina). Jest to lud melanezyjski, posługujący się językiem kiriwina z grupy papuaskiej. Struktura społeczna opiera się na rodach matrylinearnych. Współcześnie Trobriandczycy są chrześcijanami, głównie protestantami.

Obyczaje mieszkańców Wysp Trobrianda były przedmiotem badań Bronisława Malinowskiego. Ich plonem były m.in. prace Argonauci Zachodniego Pacyfiku (zawierająca opis rytuału kula), czy Zwyczaj i zbrodnia w społeczności dzikich. Dzięki pracom Malinowskiego Trobriandczycy należą obecnie do najlepiej poznanych kultur Melanezji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Damm, Krystyna i Mikusińska, Aldona (red.), Ludy i języki świata, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000, str. 204

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons