X-COM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z XCOM)
Skocz do: nawigacja, szukaj
X-COM
Producenci MicroProse
Pierwsza gra z serii UFO: Enemy Unknown
Gatunek strategiczna, ekonomiczna, taktyczna

X-COM – zapoczątkowana przez MicroProse seria strategiczno-ekonomicznych gier komputerowych, opartych przeważnie na systemie turowym (niektóre także symulacyjne, czy TPP), toczących się wokół tematyki inwazji Obcych.

Pierwsze części serii zyskały ogromną popularność dzięki rewolucyjnemu połączeniu gry czasu rzeczywistego z turowością. Gracz porusza się między ekranami Geoscape (mapa globu w czasie rzeczywistym) oraz Battlescape (pola bitwy gdzie strategia staje się turowa).

Pierwsze wydanie gry okazało się prawdziwym sukcesem do tego stopnia iż powstała wzorująca na systemie walki seria gier zwana UFO – na cześć pierwszego tytułu UFO: Enemy Unknown.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Seria osadzona jest w okresie przełomu XX/XXI wieku i w latach późniejszych – licząc od czasu odkrycia, iż nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami wszechświata. Z tego właśnie powodu państwa niebieskiego globu powołały do życia tajną organizację obronną ziemi, objętą tajemniczym kryptonimem X-COM. W pierwszych tytułach gracz wciela się w taktyka dowodzącego rozwojem bazy i planowaniu linii defensywy, a do jego zadań prócz obrony ludzkości należy wybranie odpowiednich lokacji, wybudowanie baz tworzących jedyną linię obrony ludzkości i będących zarazem laboratoriami w których można rozpoznać nowe technologie (w tym obcych), jak również dowódcę oddziału kierującego jego poczynaniami oraz rozwojem każdej z postaci. Fakt bycia jednocześnie zarządcą finansowym, architektem, szkoleniowcem, dowódcą każdej operacji w terenie, wymaga przemyślnej strategii. W sytuacji bojowej oddano nam do dyspozycji najlepsze jednostki zbrojne naszego świata.

W kolejnych częściach serii, jak np. X-COM: Interceptor możemy wcielić się w jednego z pilotów kosmicznego „myśliwca” sprawdzając swoją zręczność w walce powietrznej.

Seria[edytuj | edytuj kod]

Protoplasta serii[edytuj | edytuj kod]

Lista gier serii[edytuj | edytuj kod]

Powiązane[edytuj | edytuj kod]

Gry z serii UFO:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]