XBMC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Xbox Media Player)
Skocz do: nawigacja, szukaj
XBMC Media Center
Media Center
XBMC Logo.svg
Logo programu
XBMC pl.png
XBMC 12.1
Producent XBMC Team
Platforma sprzętowa PC, Macintosh, Smartfon, Raspberry Pi
System operacyjny Microsoft Windows, OS X, iOS, Linux, Android
Napisane w C++, Python (dodatkowe wtyczki)
Pierwsze wydanie 2003
Aktualna wersja stabilna 13.2 "Gotham"
Licencja GPL
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
http://xbmc.org

XBMC (wcześniej Xbox Media Center) - alternatywny dashboard dla konsoli Xbox w 2003 roku zastąpił rozwijany w latach 2002-2003 program Xbox Media Player.

Pozwala uruchamiać aplikacje oficjalne i tworzone przez konsumentów tzw. homebrew oraz oglądać filmy, słuchać muzyki i przeglądać cyfrowe zdjęcia bezpośrednio z wbudowanego w Xboksa dysku twardego, czytnika DVD, lokalnej sieci komputerowej, Internetu lub z nośnika danych podłączonego przez przejściówkę pod port USB (np. z pendrive'a, jeżeli jest kompatybilny). Po podłączeniu konsoli do Internetu dodatkowo można sprawdzić pogodę, posłuchać radia internetowego, pograć w gry online w systemie xLink lub pobrać informację na temat oglądanego filmu. Dzięki instalacji dodatkowych wtyczek (skryptów) do programu można dodać dodatkowe funkcje, na przykład skrzynkę e-mail, program TV, telewizje internetową, przeglądarkę WWW i wiele innych.

XBMC Media Center, jak wiele innych aplikacji typu "homebrew", wymaga instalacji modchipa lub tzw. softmod exploit. Aktualnie XBMC Media Center dostępny jest również dla systemów operacyjnych Windows, Linux i Mac OS X (również Apple TV). W ostatnim czasie pojawiły się również informacje o możliwości uruchomienia XMBC również na konsoli Sony Playstation 3(PS3)[1].

XBMC Media Center jest darmowym oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym i jest rozpowszechniany na licencji GNU General Public License.

Zapowiedziano, że od wersji 14.0 (Helix) nazwa programu zostanie zmieniona na Kodi[2].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • SourceForge 2006 Community Choice Awards[3]
    • Best Multimedia Project
    • Best Game Project
  • SourceForge 2007 Community Choice Awards
    • nominowany w 6 kategoriach (Best User Support, Best Project for Gamers, Best Technical Design, Best Project for Multimedia, Most Collaborative Project, Best Project)[4]

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

Program obsługuje różne formaty plików:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]