Kim Yoon-jin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Yoon-jin Kim)
Skocz do: nawigacja, szukaj
To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Kim.
Kim Yoon-jin
Kim Yoon-jin
Data
i miejsce urodzenia
7 listopada 1973
Seul,  Korea Południowa
Strona internetowa
Koreańskie imię
Hangul 김윤진
Hancha 金允珍
Transkrypcja poprawiona Gim Yun(-)jin
McCune-Reischauer Kim Yun-jin

Kim Yoon-jin (ur. 7 listopada 1973 w Seulu) – koreańska aktorka. Występowała w serialu telewizyjnym Lost, emitowanym również i w Polsce przez AXN oraz TVP1 pod tytułem Zagubieni, gdzie grała postać Sun Kwon (żonę Jina).

W wieku 10 lat wraz z rodziną wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. W siódmej klasie dołączyła do szkolnego kółka teatralnego i zagrała w musicalu 'My Fair Lady'. Kiedy nadszedł czas na dalszy rozwój jej kariery, przeprowadziła się do Nowego Jorku. Tu ukończyła szkołę Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts, by później studiować na London Academy of Performing Arts. Na koniec zdobyła jeszcze wykształcenie aktorskie na Boston University. Po zakończeniu wszelkiej nauki Kim poświęciła swój cały czas aktorstwu. Wystąpiła gościnnie w kilku rolach w MTV, operach mydlanych w ABC i na Broadwayu. W 1996 roku, wróciła do ojczyzny, by zagrać w koreańskim serialu 'Beautiful Vacation'. Później przyszły dwie inne role w serialach 'Foreboding' i 'Wedding Dress'. W 1997 roku, aktorka doczekała się angażu w filmie fabularnym. Mowa o Shiri, który był pierwszym koreańskim filmem akcji wzorowanym na Hollywood z ogromnym budżetem. Przez kolejne lata, Kim zbierała doświadczenie aktorskie w najróżniejszych produkcjach, by w 2003 roku podpisać 3-letni kontrakt z agencją William Morris. Reprezentuje ona takie gwiazdy jak Halle Berry, Salma Hayek, Kevin Spacey, Sarah Michelle Gellar, Lucy Liu, Jackie Chan, i Reese Witherspoon. Rok później Koreanka podbiła serca widzów rolą Sun w 'Zagubionych', zdobywając tym samym prawdziwą popularność poza swoją ojczyzną.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Jest rzecznikiem prasowym "Kanebo" (japońskiej firmy kosmetycznej).
  • Mimo że dzieli nazwisko "Kim" z serialowym mężem w "Lost", nie są oni spokrewnieni.
  • Wydała w Japonii album fotograficzny "XOXO".
  • Odrzuciła propozycję zagrania głównej roli w filmie Wyznania gejszy.
  • Studiowała na British American Drama Academy i Uniwersytecie Bostońskim.
  • Była na castingu do roli "Kate" w Zagubionych, ale producenci stworzyli dla niej rolę "Sun Kwon", gdyż uznali, że nie nadaje się do roli "Kate".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]