Yossi Sarid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Yossi Sarid (z lewej) i Yossi Beilin.

Yossi Sarid (hebr. יוסי שריד, ur. 24 listopada 1940) – izraelski polityk lewicowy. Były członek Knessetu z listy partii Meretz-Yachad.

Ukończył nauki polityczne na New School for Social Research w Nowym Jorku. Przed rozpoczęciem kariery politycznym był dziennikarzem. Ciągle pisze cotygodniowe felietony dla dziennika Haaretz. W 2003 Sarid zaczął tworzyć także poezję.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Sarid był doradcą prasowym premiera Lewiego Eszkola. Po raz pierwszy wszedł do Knessetu w 1973 roku z listy Partii Pracy. W 1984 roku, gdy Partia Pracy weszła w skład Wielkiej Koalicji z Likudem, Sarid opuścił szeregi partii i przeszedł do ugrupowania Ratz, pod przewodnictwem Shulamit Aloni. W 1992 roku Ratz połączył się z Szinui Amnona Rubinsteina i Mapam, w wyniku czego powstał Meretz. W czasie wyborów w 1992 roku Meretz zdobył 12 miejsc w parlamencie i wszedł do koalicji premiera Icchaka Rabina. Sarid został ministrem środowiska. W 1996 Sarid zastąpił Aloniego na stanowisku lidera Meretzu od tego czasu narastała niechęć pomiędzy obydwoma politykami.

W 1999 Meretz otrzymał 10 madatów, a Sarid wygłosił płomienne przemówienie w którym odrzucił możliwość zasiadania w rządzie z ortodoksyjnym Szasem. Jednak premier Ehud Barak namówił go do wstąpienia do rządu, dając Saridowi tekę ministra edukacji. Jako minister lokował środki budżetowe w małych miastach, których mieszkańcy odwdzięczyli się później głosując na Szinui.

W 2000 Sarid zrezygnował ze stanowiska, a Meretz wyszedł z rządu, po tym jak nie zgodził się na oddanie Szasowi stanowiska wiceministra edukacji. W 2003 do Meretz przyłączyli się byli członkowie Partii Pracy, Yossi Beilin i Jael Dajan. Meretz połączył się z partią Romana Bronfmana, któremu obiecano piąte miejsce na liście wyborczej.

W wyborach w 2003 roku Meretz otrzymał tylko 6 miejsc w Knessecie, a jego popularni członkowie, tacy jak Ilan Gil'on, Yoav Kreem i Musi Raz znaleźli się poza parlamentem. Podobnie stało się z Yossi Beilinem. Z powodu tej porażki Sarid zrezygnował z funkcji przewodniczącego. Pomimo tego był aktywnym członkiem Knessetu, m.in. zasiadając w komisji bezpieczeństwa i spraw zagranicznych.

W 2004 roku powstał Meretz-Yachad. Beilin pokonał socjalistę Rana Cohena i został przewodniczącym ugrupowania w 2006 r. W 2005, tuż przed wyborami do parlmentu, Sarid obwieścił, że zakończy karierę polityczną.

W 2006 roku, tuż po wyborach, w których partia zdobyła nawet mniej miejsc w Knessecie niż pod przywództwem Sarida. Z tego powodu napisał on w dzienniku Haaretz, iż ugrupowanie to nie ma dalszej racji bytu i powninno połączyć się z Partią Pracy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]