Złota Siklawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Złota Siklawa
Ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Słowacja

Rzeka zasilająca

Mała Zimna Woda

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Złota Siklawa”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Złota Siklawa”
Ziemia49°11′11″N 20°12′18″E/49,186389 20,205000

Złota Siklawa – wodospad w Dolinie Małej Zimnej Wody w słowackich Tatrach Wysokich na potoku Mała Zimna Woda. Opada on z wysokiej ściany stawiarskiej zwanej Złotymi Spadami, jaką Dolina Pięciu Stawów Spiskich (górna część Doliny Małej Zimnej Wody) obrywa się w południowym kierunku. Wodospad spada kaskadami z nachylonej pod kątem 45° wysokiej płyty skalnej. Zachwycał się nim w 1865 Mariusz Łomnicki, pisząc: „Prześliczny widok! Z ogromnej, więcej może niż stosążniowej wysokości, spływa miejscami w kilkoro rozdzierzgniona wstęga, bielsza od najbielszego śniegu, cudownie odbijająca od szczerniałego granitu”.

Po zachodniej stronie wodospadu istniała w latach 1833–1845 niewielka kopalnia rudy. Ludwik Zejszner pisał o niej: „dobytą rudę trzeba znosić na barkach”. Obok wodospadu prowadzi szlak turystyczny.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak zielony – zielony szlak od Schroniska Zamkovskiego dnem Doliny Małej Zimnej Wody do Schroniska Téryego, stąd dalej razem ze szlakiem żółtym i po jego odłączeniu na Lodową Przełęcz
  • Czas przejścia od Schroniska Zamkovskiego do Schroniska Téryego: 1:45 h, ↓ 1:20 h
  • Czas przejścia od Schroniska Téryego na Lodową Przełęcz: 1:30 h, ↓ 1:20 h[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-88-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]