Złota reguła etyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Złota reguła etyczna (zasada wzajemności) — zasada etyczna, wyrażająca myśl:

„Traktuj innych tak, jak Ty byś chciał być traktowany”

Złota reguła etyczna, czyli złota zasada wzajemności, może być określana w wersji pozytywnej lub negatywnej.

  • Ujęcie pozytywne: „Rób innym to, co byś chciał, żeby tobie robili”.
  • Ujęcie negatywne: „Nie czyń innym tego, czego nie chcesz, by czynili tobie”.

Obydwa ujęcia są wyrazem tej samej zasady, przy czym pierwsze z nich proponuje czynienie dobra, a drugie zapobiega czynieniu zła[1]. W zdominowanym przez chrześcijaństwo społeczeństwie Zachodu większość ludzi błędnie zakłada, że było to oryginalne nauczanie Jezusa[2], który w Kazaniu na górze rzekł:

Co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy (Mt 7, 12).

Wyrazami złotej reguły jest jedno z głównych przykazań chrześcijaństwa: „Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego”. Natomiast ta maksyma etyczna jest szeroko rozprzestrzenionym nauczaniem, które napotyka się w różnych religiach i systemach filozoficznych całego świata. Długo przed Jezusem sformułował ją m.in Konfucjusz:

Zigong zapytał: „Czy jest jakieś słowo, którym można się kierować całe życie?” Konfucjusz rzekł: To ‘wybaczenie’. Czego nie narzucasz sobie, nie narzucaj i innym” // Dialogi konfucjańskie XV:23

Złotą Regułę również głosił Budda Siakjamuni[3] oraz niektórzy z siedmiu mędrców. Tales z Miletu na pytanie, jak należy kierować własnym postępowaniem, odpowiadał: „Nie czyńmy tego, co ganimy u innych”[4]. Pittakos z Mityleny radził: „Nie czyńmy tego, co nas gniewa u innych”[4].

Według Ulricha Luza złota reguła u Jezusa nie jest jedynie wyrazem „naiwnego egoizmu” (jak sądził Bultmann) ani zdrowego rozsądku lub prawa naturalnego, lecz w kontekście całego kazania na górze ma charakter bardziej radykalny, nakazując czynić bliźnim wszystko, co nakazuje miłość[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Czym jest "Złota Reguła"? // Ekumenizm.pl
  2. Victor J. Stenger Czy nasze wartości pochodzą od Boga? // Racjonalista.pl
  3. Dhammapada X:129; XII:159.
  4. 4,0 4,1 Diogenes Laertios Żywoty i poglądy słynnych filozofów.
  5. Dale C. Allison, Jr.: Matthew. W: The Oxford Bible Commentary. John Barton, John Muddiman (red.). New York: Oxford University Press, 2001, s. 856. ISBN 978-0-19-875500-5.