Zajączek (województwo lubuskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zajączek
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Powiat

żarski

Gmina

Lipinki Łużyckie

Sołectwo

Zajączek-Tyliczki

Liczba ludności (2004)

205

Strefa numeracyjna

68

Kod pocztowy

68-213[2]

Tablice rejestracyjne

FZA

SIMC

0910854

Położenie na mapie gminy Lipinki Łużyckie
Mapa konturowa gminy Lipinki Łużyckie, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zajączek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zajączek”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Zajączek”
Położenie na mapie powiatu żarskiego
Mapa konturowa powiatu żarskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zajączek”
Ziemia51°37′58″N 14°56′14″E/51,632778 14,937222[1]

Zajączek (niem. Haasel, dolnołuż. Hažowk) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, w gminie Lipinki Łużyckie.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego. Wieś położona na zachód od Lipinek Łużyckich, przy drodze krajowej nr.12 na trasie ŻaryŁęknica. Wieś znajduje się na obszarze sołectwa Zajączek-Tyliczki.

Wieś znana już w XIV wieku. Była własnością Schoenaichów. Do końca XIX wieku niemal w całości była zamieszkiwana przez ludność serbołużycką.

W Zajączku znajduje się pozostałość parku dworskiego z XIX wieku. W północnej części, oddzielonej obecnie drogą Żary – Łęknica, leży niewielki staw. Centralnie położona wyspa, porośnięta kępą drzew, daje schronienie gniazdującemu tu ptactwu wodnemu, między innymi łabędziom niemym oraz czapli siwej. Po drugiej stronie drogi z dawnego parku zachowała się alejka obsadzona dorodnymi kasztanowcami oraz wiekowy dąb o statusie pomnika przyrody. Pobliski las jest on pozostałością dawnego parku krajobrazowego. Świadczą o tym ślady dawnych ścieżek spacerowych i budowli parkowych. W centralnej części znajdują się resztki urządzeń hydrotechnicznych, które doprowadzały wodę do nieistniejącego już pałacu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 156684
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1592 [zarchiwizowane 2022-10-26].