Zamek Berg (Bawaria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Schloss Berg
Schloss Berg
Państwo  Niemcy
Miejscowość Berg
Adres Wittelsbacherstraße 27
Typ budynku zamek
Styl architektoniczny neogotyk
Architekt Eduard Riedel
Rozpoczęcie budowy 5 września 1869
Pierwszy właściciel Ludwik II Wittelsbach
Kolejni właściciele Bawaria
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Schloss Berg
Schloss Berg
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Schloss Berg
Schloss Berg
Ziemia 47°58′12″N 11°21′05″E/47,970000 11,351389

Zamek Berg znajduje się na wschodnim brzegu jeziora Starnberger See na terenie gminy Berg w Górnej Bawarii w powiecie Starnberg.

Na działce zakupionej przez elektora Ferdinanda Marię Bawarskiego w 1676 roku od rodziny Horwarth, zbudowano wzgórze zamkowe. Jego rozkwit nastąpił w czasie elektorów Bawarii Maksymiliana II Emanuela i Karola Albrechta. Były nim wówczas organizowane wystawne uczty i polowania.

W okresie od 1849 roku do 1851 roku, król Maksymilian II nakazał Eduardowi Riedelowi znacznie przebudować zamek. Kupił dodatkowe grunty i zamek otrzymał cztery wieże i blanki w stylu neogotyckim. Później król Ludwik II zlecił dobudowanie piątej wieży, którą nazwał "Izolda". W 1853 roku Max II kazał utworzyć mały port.

Ludwig II wykorzystywał zamek jako letnią rezydencję. Każdego roku 11 maja przenosił swoją siedzibę do zamku i stamtąd prowadził swoje rządy. Dlatego powstała nawet linia telegraficzna pomiędzy zamkiem i Monachium.

W 1868 roku rosyjska cesarzowa Maria Aleksandrowna przybyła na zaproszenie króla do zamku. Ludwik udostępnił jej zamek na czas trwania wizyty i bogato go na tą okazję wyposażył. Zamek był w wcześniej raczej skromnie wyposażony.

W parku, który został zaprojektowany przez poprzedników do odpowiednich kompozycji, od ogrodu francuskiego po angielski, Ludwig założył mauretański kiosk, Franz Seitz faktycznie zbudował ogród zimowy na dachu Rezydencji w Monachium. W 1876 r. zbudowano małą kaplicę.

W dniu 12 czerwca 1886 roku Ludwig II po ubezwłasnowolnieniu został osadzony w zamku. Po badaniu lekarz prof. von Gudden stwierdził śmierć króla. Przyczyny śmierci nie są do dziś znane. Według oficjalnej wersji, utonął w dniu 13 czerwca 1886 roku w jeziorze Starnberger See niedaleko zamku. Obok tego miejsca stoi do dziś kaplica i drewniany krzyż.

Po śmierci króla zamek został zamieniony w muzeum, a w 1939 roku umieszczony został ze względu na jego historyczne znaczenie na liście zabytków, ponieważ od śmierci Ludwika II zachował się w niezmienionym stanie.

Bezpośrednio po II wojnie światowej zamek był wykorzystywany przez armię amerykańską. Szkody powstałe w wyniku działań wojennych w czasie II wojny światowej - zwłaszcza na narożnych wieżach - zostały naprawione w 1949 i 1951 roku, a zamek został całkowicie odnowiony. Wieże zamku zostały przy tym wyburzone. Nie zmieniona pozostała natomiast kaplica zamkowa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]