Zapalenie żołądka przerostowe, łagodne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obraz hiperplazji fałdów błony śluzowe żołądka w przebiegu choroby Ménétriera. Warstwa mięśniowa błony to wygięta struktura widoczna w środku i na dole, obok miejsca uchwytu narzędzia.

Zapalenie żołądka przerostowe, łagodne, choroba Ménétriera, choroba Brintona, gastroenteropatia wysiękowa, fałdy olbrzymie żołądka – to nadmierny, olbrzymiofałdowy rozrost błony śluzowej żołądka.

Występuje 4 razy[potrzebne źródło] częściej u płci męskiej i jego etiologia jest dwojaka. U dzieci wiąże się go z infekcją cytomegalowirusem. Natomiast u dorosłych wiąże się z nadmierną ekspresją czynnika wzrostu TGF-α, który doprowadza do rozrostu komórek dołeczkowych oraz spadku liczby komórek okładzinowych żołądka. Towarzyszy temu zwiększone wytwarzanie śluzu oraz utrata białka.

Choroba przebiega z bólem nadbrzusza pojawiającym się po posiłku, a przy dłuższym przebiegu powoduje utratę masy ciała i pojawiają się objawy wyniszczenia. Utrata białka (hipoalbuminemia) prowadzi do obrzęków i przesięków do jam ciała.

Zapalenie przerostowe żołądka należy różnicować z innymi chorobami przebiegającymi z przerostem błony śluzowej żołądka, takimi jak zespół Zollingera-Ellisona, chłoniak żołądka typu MALT, oraz - z uwagi na objawy postępującego wyniszczenia - z rakiem żołądka.

Leczenie w przypadku zakażenia Helicobacter pylori polega na eradykacji[1]. Niekiedy konieczne może się okazać częściowe wycięcie żołądka. Korzystne jest także leczenie przeciwciałami anty-TGF-α oraz oktreotydem. Natomiast stosowanie H2-blokerów, inhibitorów pompy protonowej oraz GKS jest nieskuteczne.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.