zapytaj.onet.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zapytaj.onet.pl
społeczność internetowa
Data powstania 01.08.2006
Rejestracja opcjonalna
http://zapytaj.onet.pl/

Zapytaj.onet.pl – polski serwis społecznościowy typu Q&A (Questions & Answers) z pytaniami i odpowiedziami, służący podobnie jak anglojęzyczny pierwowzór – Yahoo! Answers – do wzajemnej pomocy i wymiany wiedzy między zarejestrowanymi użytkownikami.

Uruchomiony 1 sierpnia 2006 przez firmę Dige, skupia obecnie ponad półtora miliona zarejestrowanych użytkowników[potrzebne źródło]. W lutym 2010 roku liczba pytań wynosiła ponad 2 miliony (obecnie prawie 12 milionów), a liczba udzielonych odpowiedzi przekroczyła 30 milionów[1].

W grudniu 2010 roku serwis stał się częścią Onet.pl[2] i jest obecnie dostępny pod adresem zapytaj.onet.pl – jednakże przez dawną domenę dalej można się dostać na serwis.

Opis Serwisu[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyka i główne funkcjonalności[edytuj | edytuj kod]

Do pełnego korzystania z serwisu niezbędne jest założenie konta. Po dokonaniu rejestracji użytkownik może zadawać własne pytania, jak i udzielać odpowiedzi na pytania zadane przez innych użytkowników.

Pytania zadawane w serwisie dzielą się na kilka typów. Są to:

  • pytania tekstowe,
  • sondy z odpowiedziami na tak/nie,
  • ankiety z wieloma, ograniczonymi z góry, odpowiedziami,
  • zadania domowe,
  • konkursy,
  • poradniki tekstowe i video,
  • quizy,
  • brać udział w pojedynkach (z danej kategorii).

Do każdego pytania można dołączyć dodatkowy link lub wideo oraz zdjęcia.

Pytanie uznaje się za zamknięte z chwilą przyznania przez autora Najlepszej Odpowiedzi. Mimo jej przyznania użytkownicy wciąż mogą odpowiadać na takie pytanie.

Profil użytkownika[edytuj | edytuj kod]

Podobnie, jak ma to miejsce we wszystkich serwisach społecznościowych, każdy zarejestrowany użytkownik posiada własny profil. Profil może być modyfikowany poprzez standardową edycję danych użytkownika, jak i poprzez umieszczanie na stronę profilu zewnętrznych widget’ów, z kolei z powodów bezpieczeństwa wyłączono na nowych kontach, założonych od sierpnia 2013 obsługę dodatków zbudowanych na podstawie JavaScript. Użytkownicy mogą komentować swoje profile, zapraszać się do sieci znajomych, wysyłać sobie prywatne wiadomości.

W dniu 23 stycznia 2014 na profilach na stałe zagościła nowa szata graficzna, pojawił się również autorski dodatek do odtwarzania muzyki po wejściu na profil, materiał multimedialny jest wykorzystywany z serwisu YouTube.

Punktacja[edytuj | edytuj kod]

W serwisie obowiązuje punktacja. Punkty pokazują doświadczenie danego użytkownika. Mogą oznaczać poziom zaufania do osoby odpowiadającej na pytania, pokazują osoby, które najbardziej zasłużyły się dla społeczności Zapytaj.com.pl

Punktacja w serwisie Zapytaj.onet.pl
Akcja Liczba punktów
Rejestracja w Zapytaj.onet.pl 100[3]
Zadanie pytania (min. 3. poziom) 0
Zadanie pytania –5
Udzielenie odpowiedzi na pytanie innego użytkownika 2
Udzielenie odpowiedzi na ankietę i sondę 1
Zalogowanie się (liczone raz dziennie) 1
Otrzymanie Najlepszej Odpowiedzi 10
Wybranie Najlepszej Odpowiedzi 2
Usunięcie pytania –10
Zrobienie quizu (gdy zostanie zaakceptowany) 25, 50 lub 75
Pierwsze rozwiązanie quizu
(zależy od ilości pytań i poprawnych odpowiedzi)
0–15
Zrobienie poradnika (gdy zostanie zaakceptowany) 50

W zależności od liczby posiadanych punktów użytkownicy przechodzą na kolejne „poziomy wtajemniczenia”. Poziomy reprezentowane są przez odpowiednią ilość gwiazdek na profilu użytkownika.

Poziomy użytkowników w Zapytaj.onet.pl
Poziom Wymagana Liczba Punktów
Poziom 1.✮ 100
Poziom 2.✮✮ 250
Poziom 3.✮✮✮ 600
Poziom 4.✮✮✮✮ 2000
Poziom 5.✮✮✮✮✮ 7000
Poziom 6.✮✮✮✮✮✮ 20 000
Poziom 7.✮✮✮✮✮✮✮ 120 000
Poziom 8.✮✮✮✮✮✮✮✮ 250 000
Poziom 9.✮✮✮✮✮✮✮✮✮ 400 000
Poziom 10.✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮ 1 000 000

Top 100[edytuj | edytuj kod]

Top 100 to lista najbardziej zasłużonych społeczności osób. Aby się na niej znaleźć, trzeba spełnić kilka warunków, m.in. odpowiednią liczbę punktów oraz najlepszych odpowiedzi (procentowo). Szczegółowy algorytm kwalifikacji na listę Top 100 nie został nigdy ujawniony.

Lista Top 100 odświeżana jest raz na 24 godziny.

Kluby[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2010 w serwisie wprowadzone zostały całkowicie przebudowane Kluby Zapytaj, funkcjonalnie będące dotychczas niczym więcej, jak zwykłymi profilami użytkowników wyróżnianymi na stronie głównej serwisu. W chwili obecnej funkcjonalność Klubów umożliwia użytkownikom samodzielne tworzenie oraz edycję tematycznych miniserwisów Zapytaj. Dostępne są one pod krótkimi adresami i posiadają dodatkowe możliwości personalizacji wyglądu za pomocą skórek.

W lipcu 2014 w serwisie odświeżono szatę klubów (przypomina Fanpage Facebooka), pojawiła się możliwość moderowania przyjmowanych członków do klubów, przejmowania klubu przez innego usera, pojawiło się również ograniczenie do osób odpowiadających na pytania klubowe (mogą to wykonać tylko członkowie klubów). Pod koniec sierpnia trzy kluby zostaną wyróżnione za aktywność i otrzymają własny Shoutbox, gdzie właściciel klubu będzie moderatorem Shoutoboxa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jak w przypadku wszystkich serwisów Q&A, pierwowzoru należy upatrywać w anglojęzycznym serwisie Yahoo! Answers. W chwili powstania w 2006 roku Zapytaj.com.pl był drugim, po Pytamy.pl polskojęzycznym serwisem Q&A.

Funkcjonalność ograniczała się do zadawania pytań / udzielania odpowiedzi oraz tworzenia tzw. sieci przyjaciół.

W 2007 roku uruchomiony został shoutbox (mini czat), pojawił się także nowy typ pytań (Zadania Domowe) oraz wprowadzone zostały funkcjonalności związane z ocenianiem treści.

Na początku 2010 przebudowano od podstaw istniejący dotychczas mechanizm Klubów, umożliwiając tworzenie własnych, tematycznych mini-serwisów Zapytaj.

W 2013 przebudowano layout serwisu z okresem beta testów, podobnie wprowadzono w tym samym roku nowy wygląd profilów z możliwością przełączania się między starszą i nowszą wersją do dnia 23 stycznia 2014.

W lipcu 2014 wprowadzono nową odsłonę klubów. W sierpniu 2014 przebudowano Shoutbox i wykorzystano do tego silnik Socket.IO.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Obecny w serwisie system ocen i punktacji jest krytykowany przez część użytkowników, twierdzących, iż promuje on zachowania spamerskie – przedkładając ilość nad jakość treści dodawanych przez użytkowników.

We wrześniu 2009 na Zapytaj wprowadzona została funkcja automatycznego wysyłania zadanych pytań na inne serwisy społecznościowe, m.in. Wykop.pl. Wzbudziło to spore kontrowersje wśród użytkowników Wykopu, obawiających się zasypania pytaniami o wątpliwym poziomie merytorycznym[4][5]. Zorganizowana przez nich akcja, mająca na celu zablokowanie serwerów Zapytaj przez ich przeciążenie (tzw. Efekt Wykopu) nie powiodła się, jednak na skutek licznych protestów wspomniana funkcjonalność została ostatecznie wyłączona.

Szczegóły techniczne[edytuj | edytuj kod]

Serwis Zapytaj.com.pl zbudowany jest na platformie LAMP, na którą na wiosnę 2010 składało się pięć fizycznych serwerów[potrzebne źródło]. W kwietniu 2010 roku serwery wyświetliły prawie 200 milionów stron podczas 7,8 miliona wizyt użytkowników na stronie[6].

Na początku 2011 roku serwery zostały przeniesione do serwerowni ODC Onetu.

Statystyki serwisu i popularność[edytuj | edytuj kod]

Według badania Megapanel PBI/Gemius, w lutym 2010 roku serwis dołączył do 10 najczęściej odwiedzanych pozycji (samodzielnych serwisów i grup serwisów) sklasyfikowanych w kategorii tematycznej Społeczności[7].

Zgodnie z danymi Megapanel PBI/Gemius za marzec 2010 serwis odwiedziło 2,6 mln unikatowych użytkowników (Real Users), generując przy tym ponad 56 mln odsłon[8].

W kwietniu 2010 w serwisie zarejestrowanych było 550 000 użytkowników[potrzebne źródło]. W tym samym okresie liczba zadanych pytań przekroczyła pułap 3 mln., a liczba odpowiedzi – 43 mln.[potrzebne źródło]

Wzrost liczby unikatowych użytkowników odwiedzających serwis rok do roku (2008/2009) wyniósł ponad 374%.[6]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]