Zasłona (koszykówka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Zasłona

Przykładowe wykonanie klasycznej zasłony

Zasłona – ustawienie się zawodnika drużyny atakującej nie posiadającego piłki (najczęściej wysokiego i masywnego) w taki sposób, że obrońca, który kryje zawodnika z piłką, biegnąc za nim zatrzyma się na zawodniku stawiającym zasłonę.

W praktyce tradycyjna (klasyczna) zasłona wygląda tak: zawodnik bez piłki podchodzi blisko obrońcy i staje mocno na nogach. W tym momencie zawodnik posiadający piłkę biegnie pod kosz, omijając przeciwnika tą stroną, z której jest zasłona. Tym samym masywny zawodnik odcina drogę obrońcy – inny gracz musi przejąć krycie atakującego.

Obrońca trafiony zasłoną może jednak przecisnąć się przez zasłonę, poprzez zastosowanie tzw. "walki na szczycie zasłony".

Zasłona jest często wykorzystywana w formie pick'n'roll.

Zasłona jest wykonana prawidłowo, jeśli zasłaniający zawodnik w momencie zasłonienia przeciwnika miał obie nogi na boisku i stał w miejscu.
Zasłona jest błędem, gdy:

  • zawodnik wykonujący zasłonę porusza się
  • wykonuje niedozwolone ruchy rękami
  • zasłaniający nie pozostawia odpowiednio dużo miejsca, gdy przeciwnik się porusza, by miał on możliwość zatrzymać się, lub zmienić kierunek, bez wpadnięcia na zasłonę (musi stać w odległości przynajmniej 1 metra, lecz mniejszej od 2 metrów).

Rodzaje klasycznej zasłony:

  • do piłki – zasłona wykonana na zawodniku kryjącym zawodnika z piłką
  • od piłki – zasłona wykonana na zawodniku kryjącym zawodnika bez piłki

Oprócz tradycyjnej zasłony, można wykonać ją na inne sposoby, np. przebiegając między zawodnikiem z piłką, a obrońcą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]