Zawór do dozowania próbek gazów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schemat konstrukcji zaworu sześciodrożnego

Zawór do dozowania próbek gazów – wielodrożny zawór, umożliwiający dozowanie do kolumny chromatograficznej próbek badanego gazu, który wypełnia zewnętrzne „pętle” o znanej pojemności (elementy wymienne). Stosowanie zaworów z pętlami jest metodą umożliwiającą dużą powtarzalność wyników, czego nie zapewniają iniekcje gazów strzykawkami chromatograficznymi przez membranę dozownika[1][2].

Zmiany ustawienia zaworów wielodrożnych mogą być sterowane automatycznie, co pozwala na wykorzystywanie tych zaworów np. w systemach monitorowania i regulacji procesów przemysłowych lub laboratoryjnych[3]. Analogiczne zawory są stosowane w automatycznych dozownikach próbek do chromatografów cieczowych i innych analizatorów[4].

Budowa zaworów[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie stosowane zawory składają się zwykle z dwóch wzajemnie obracających się części, wykonanych z chemicznie, mechanicznie i termicznie odpornych tworzyw, np. teflonu. W zewnętrznym pierścieniu znajdują się otwory, w których są montowane rurki doprowadzające i odprowadzające strumienie gazów. Na rynku są dostępne zawory o różnej liczbie „portów”, np. 6, 10, 22[4]. W chromatografii gazowej najbardziej popularne są zawory sześciodrożne: wlot i wylot gazu nośnego, wlot i wylot gazu badanego oraz dwa króćce, do których jest dołączana „pętla” – rurka o długości i wewnętrznej średnicy zależnej od rodzaju wykonywanego zadania (np. od stężenia analitów).

Dozowanie próbek do chromatografu gazowego z użyciem pętli[edytuj | edytuj kod]

Ustawienia zaworu sześciodrożnego

Popularny w chromatografii gazowej sposób pobierania próbek i ich dozowania do kolumny polega na stosowaniu zaworu sześciodrożnego, umieszczonego w termostatowanej komorze chromatografu i ustawianego z zewnątrz (ręcznie lub automatycznie) na przemian w dwóch położeniach.

Ustawienie A (pobieranie próbki)

Gaz nośny przepływa przez jeden krótki kanalik wewnątrz zaworu, po czym wpływa do kolumny chromatograficznej, gdzie zachodzi chromatograficzne rozdzielanie składników wprowadzonych do kolumny w poprzednim cyklu. W tym czasie przez dwa pozostałe kanaliki, połączone pętlą o znanej pojemności, przepływa strumień gazu, z którego ma być pobrana próbka do analizy. Dochodzi do stanu równowagi między gazem i ściankami przewodów (proces kondycjonowania wnętrza zaworu i pętli).

Ustawienie B (dozowanie próbki)

Gaz nośny przepływa przez pętlę i przenosi do kolumny jej zawartość. Strumień gazu badanego omija zawór (płynie przez jeden kanalik wewnątrz zaworu).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Skutil: Optymalizacja rozdziału mieszanin gazowych w chromatorafii gazowej. [w:] Materiały dydaktyczne Politechniki Śląskiej [on-line]. www.chemia.polsl.pl, 2002. s. 3-4. [dostęp 2011-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-26)]. (pol.).
  2. John V. Hinshaw: Valves for Gas Chromatography: Fundamentals. [w:] LCGC North America [on-line]. chromatographyonline.findanalytichem.com, 2011-Mar-01. [dostęp 2011-08-08]. (ang.).
  3. Andrzej Kamiński: Preparatywna i procesowa chromatografia gazowa. www.chem.pg.gda.pl. s. 213–215. [dostęp 2011-08-08]. (pol.).
  4. a b SRI Instruments: 10 Port Gas Sampling Valves & 22 Port Stream Selector Valves. www.srigc.com/2005catalog, 2005. [dostęp 2011-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-16)]. (ang.).