Zbigniew Szczerba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbigniew Szczerba
Data i miejsce urodzenia

1930
Czeremcha

Profesor nauk technicznych
Specjalność: automatyka w elektroenergetyce, elektroenergetyka, systemy elektroenergetyczne
Alma Mater

Politechnika Gdańska

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Politechnika Gdańska

Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Zbigniew Szczerba (ur. 1930 w Czeremsze) – polski inżynier, elektrotechnik, profesor nauk technicznych, były prorektor Politechniki Gdańskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie. Studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, gdzie uzyskiwał tytuły zawodowe inżyniera (1952) i magistra (1956). Od 1951 pracował zawodowo w gdańskich Zakładach Budowy Sieci i Stacji Elektrycznych, następnie w Zespole Elektrowni Gdynia, w którym to przedsiębiorstwie doszedł do stanowiska zastępcy głównego inżyniera. Po skończeniu studiów magisterskich został zatrudniony w Pracowni Automatyki Instytutu Energetyki, kierowany przez niego zespół opracował w tej jednostce liczne typy układów regulatorów napięcia generatorów m.in. dla okrętownictwa oraz dla elektrowni. W 1963 został doktorem nauk technicznych, habilitował się w 1977. Kilka lat wcześniej przeniesiono go do pracy na stanowisko wicedyrektora w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych we Wrocławiu. Po powrocie do Gdańska objął funkcję kierownika Zakładu Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego PG. Uzyskał też wkrótce nominację profesorską. W latach 80. przez dwie kadencje był dziekanem Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej, w okresie 1990–1996 również przez dwie kadencje zajmował stanowisko prorektora ds. nauki PG. Na pełnoetatowym stanowisku profesorskim pracował do 2010. W pracy naukowej zajmował się głównie automatyką w elektroenergetyce i systemami elektroenergetycznymi. Jako autor i współautor opracował około 50 patentów i ponad 200 publikacji naukowych. Został członkiem prezydium Komitet Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk, a także członkiem licznych organizacji branżowych (m.in. Stowarzyszenia Elektryków Polskich).

Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011)[1] i Krzyżem Kawalerskim tego orderu (1993)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]