Zbiornik Próba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbiornik Próba
Ilustracja
Państwo

 Polska

Rzeka

Żeglina

Data uruchomienia

2001

Wysokość zapory

5 m

Głębokość

1,5 m

Położenie na mapie gminy Brzeźnio
Mapa konturowa gminy Brzeźnio, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiornik Próba”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiornik Próba”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiornik Próba”
Położenie na mapie powiatu sieradzkiego
Mapa konturowa powiatu sieradzkiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiornik Próba”
Ziemia51°30′41″N 18°39′24″E/51,511389 18,656667

Zbiornik Próbazbiornik retencyjny utworzony na rzece Żeglina (dopływ Warty) w 2001, położony w gminie Brzeźnio (powiat sieradzki) na polach wsi: Próba, Stefanów Ruszkowski i Ruszków. Powierzchnia lustra wody wynosi 21,4 ha, długość 1,7 km, a średnia głębokość 1,5 m. Zapora jest długa na 370 m, a jej wysokość od podstawy wynosi 5 m. Na brzegach zbiornika archeolodzy z Sieradza, w ramach badań ratowniczych, odkryli istnienie osady otwartej kultury łużyckiej (VII–VI w. p.n.e. – okres halsztacki) oraz ślady osadnictwa z VIII–II w. p.n.e. i z okresu rzymskiego (I–II w. n.e.).

Galeria[edytuj | edytuj kod]