Zbroja kryta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbroja kryta, XV w.

Zbroja kryta – wczesna wersja średniowiecznej zbroi płytowej (blisko spokrewniona z brygantyną), w postaci kaftana składającego się z metalowych płyt zakrytych warstwą skóry lub tkaniny (najczęściej aksamitu)[1].

Zbroja kryta znana była już na przełomie XII-XIII w. Podobnie jak w brygantynie, jej metalowe płyty nitowano od wewnątrz do warstw skóry lub tkaniny, bądź wszywano je między tymi warstwami. Istotną różnicą była jednak wielkość tych elementów. O ile brygantyna składała się z dużej ilości małych płytek, to zbroja kryta miała formę kilku większych zespolonych ze sobą blach. Od XIV w. płyty chroniące klatkę piersiową, zaczęto zastępować monolitycznym napierśnikiem (nadal jednak zakrywanym tkaniną)[2][1]. Z czasem zbroja kryta straciła na popularności na rzecz stosowanej równolegle zbroi białej w której odkryty kirys składał się z dwóch monolitycznych elementów (napierśnika i naplecznika).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Włodzimierz Kwaśniewicz, Leksykon dawnego uzbrojenia ochronnego, Warszawa: Bellona, 2005, s. 155-156, ISBN 83-11-10063-2.
  2. Clifford J. Rogers, The Oxford Encyclopedia of Medieval Warfare and Military Technology, t. 1, Oxford: Oxford University Press, 2010, s. 69-70, ISBN 978-0195334036.