Zdob și Zdub

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zdob şi Zdub)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zdob şi Zdub
Zdob si Zdub Staryi Melinik.jpg
Rok założenia 1994
Pochodzenie  Mołdawia
Gatunek rock, folk, hip-hop, ethnic
Aktywność od 1994 roku
Wytwórnia płytowa A&A Records Romania
Obecni członkowie
Roman Yagupov
Mihai Gîncu
Sergiu Vatavu
Anatol Pugaci
Victor Dandeş
Valeriu Mazîlu
Byli członkowie
Vadim Bogdan
Andrei Cebotari
Alexandru Gîncu
Valeriu Pugaci
Strona internetowa

Zdob şi Zdubmołdawska grupa muzyczna, założona w 1994 w stolicy Mołdawii - Kiszyniowie, która w swoich utworach łączy muzykę rockową, hip-hopową, folk bałkański oraz ethnic dance.

Nazwa zespołu w języku rumuńskim oznacza odgłos wydawany podczas gry na bębnach. Zespół łączy w swoich utworach język mołdawski z rosyjskim, rumuńskim oraz angielskim.

Wystąpili w Polsce na 11. Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, 12 września 2008 roku w Łodzi w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur oraz 20 maja 2011 w krakowskim klubie Rotunda z okazji festiwalu kultury rumuńskiej.

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

Grupa powstała w 1994 roku. Wtedy to wokalista Roman Yagupov, perkusista Anatol Pugaci oraz basista Mihai Gîncu uczęszczali do tej samej szkoły w małym mieście na przedmieściach Kiszyniowa - Straszieny. Pozostali członkowie zespołu dołączyli do nich w trakcie studiów w Instytucie Kultury i Sportu w Kiszyniowie. Był to okres ciągłych zmian personalnych w obsadzie poszczególnych ról, jakie wydzielono w grupie: swego czasu formacja doczekała się dwóch gitarzystów i dwóch wokalistów. W efekcie jeden z gitarzystów został wokalistą, klarnecista - perkusistą, a perkusista - gitarzystą basowym[1].

Wiosną 1994 roku Roman Yagupov poznał przyszłego producenta swojej formacji, Igora Dingę, wokalistę bardzo popularnego wówczas mołdawskiego zespołu Cuibul. W kwietniu Zdob şi Zdub supportował w Kiszyniowie występ tej grupy. Po kilku miesiącach nagrywali swoje demo w profesjonalnym studiu. Jeden z tych utworów - Lost World - przeszedł eliminacje do moskiewskiego festiwalu "Ucz się pływać - 1", podczas którego grupa po raz pierwszy pojawiła się jako Zdob şi Zdub. To właśnie tu zespół zwrócił na siebie uwagę, nawiązał kontakty z innymi kapelami prezentującymi nurt muzyki alternatywnej (np. IFK) oraz zdobywył popularność, głównie wśród moskiewskiej młodzieży[1].

W lipcu 1996 roku muzycy wzięli udział w drugiej edycji wspomnianego festiwalu: "Ucz się pływać - 2", gdzie poprzedzili występ zespołu Rage Against the Machine. W trakcie koncertu Zdob şi Zdub przedstawił swoje dwa najnowsze utwory: "V Dome Moiom" (ros. W Domu Moim) oraz "Hardcore Moldovenesc" (rum. Mołdawski Hardcore). Druga z tych kompozycji stała się hitem i swoistym "hymnem alternatywy" młodzieży mołdawskiej, do dziś stanowiącego rozpoznawalną wizytówkę zespołu[1].

Konkurs Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Wokalista Roman Iagupov podczas prób do Konkursu Piosenki Eurowizji 2005 w Kijowie

26 lutego 2005 roku zespół wygrał mołdawskie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji, dzięki czemu został pierwszym reprezentantem kraju na festiwalu. Ich konkursową piosenką został utwór "Boonika Bate Toba".

19 maja wystąpili w półfinale konkursu z czwartym numerem startowym, w którym zajęli drugie miejsce. 21 maja odbył się finał konkursu, w którym trafili ostatecznie na 6. miejsce. Do dziś jest to najwyższy wynik Mołdawii w Konkursie Piosenki Eurowizji

W lutym 2011 roku grupa ponownie wygrała prawa do reprezentowania Mołdawii, podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2011. Tym razem wykonali utwór "So lucky". Wystąpili z nim w drugim półfinale festiwalu (12 maja), w którym zdobyli 10. miejsce i awansowali do finału. 14 maja skończyli rywalizację na 12. miejscu[2] [3].

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Obecni członkowie[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • 1996: Hardcore Moldovenesc
 • 1999: Zdubii Bateţi Tare
 • 1999: Remix
 • 2000: Tabăra Noastră
 • 2001: Agroromantica
 • 2003: 450 De Oi
 • 2006: Boonika Bate Doba
 • 2006: Ethnomecanica - The Best of
 • 2010: Белое Вино/Красное вино
 • 2012: Basta Mafia

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 ABOUT US. [dostęp 2013-01-17].
 2. Azerbejdżan triumfuje!!!. [dostęp 2013-01-12].
 3. Eurovision Song Contest 2011 Results. [dostęp 2013-01-12].