Zenon Martyniuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zenon Martyniuk
Ilustracja
Zenon Martyniuk podczas koncertu w Więcborku (1 sierpnia 2010)
Data i miejsce urodzenia 23 czerwca 1969
Gredele
Gatunek Disco polo
Aktywność od 1989
Zespół
Akcent

Zenon Martyniuk (ur. 23 czerwca 1969 w Gredelach) – polski muzyk związany z gatunkiem disco polo, wokalista zespołu Akcent.

Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku i Studium Ekonomiczne w Bielsku Podlaskim. Będąc w szkole podstawowej rozpoczął edukację muzyczną. Jego pierwszymi nauczycielami muzyki byli dwaj wujkowie, obaj o imieniu Mikołaj oraz syn jednego z nich, Władysław. Występował w różnych zespołach, m.in. Akord, Centrum, Orfeusz, Wenus, Parno Foro. W 1989 roku założył razem z Mariuszem Anikiejem zespół Akcent. W latach 1991-1993 przebywał w Belgii, gdzie występował w zespołach Ex-Akcent razem z Henrykiem Mellerem (byłym perkusistą Czerwono-Czarnych) oraz Crazy Boys. Po powrocie do Polski reaktywował zespół Akcent, którego wokalistą jest do dnia dzisiejszego. Nazwa zespołu wywodzi się od pierwszych liter nazw Akord i Centrum. Występował gościnnie w zespole Select, nagrał też jeden album w duecie z Waldemarem Oksztulem. Dzięki charakterystycznej barwie głosu jest jednym z najpopularniejszych wokalistów gatunku disco polo. Uważany jest za czołowego przedstawiciela nurtu discopolowo-cygańskiego. Potrafi śpiewać w języku romskim a także mieszanką języka polskiego, romskiego i arabskiego.

Zenon Martyniuk jest żonaty z Danutą i ma syna Daniela, który wystąpił w teledysku "Rodzinny dom". Mieszka z rodziną w Białymstoku. Swojej żonie zadedykował nawet piosenkę pt. "Sonet dla miłości".