Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zespół Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie
ponadpodstawowa
Ilustracja
Wejście do szkoły w 2018 roku
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Chorzów

Adres

ul. Sportowa 23, 41-506 Chorzów

Data założenia

1 maja 1950

Patron

Wojciech Korfanty

Liczba uczniów

około 480

Liczba nauczycieli

około 59 (2024)[1]

Dyrektor

Sylwia Tkocz

Wicedyrektorzy

Bernardeta Dworaczyk

Członkostwo

Klub Przodujących Szkół

Położenie na mapie Chorzowa
Mapa konturowa Chorzowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zespół Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Zespół Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zespół Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie”
Ziemia50°16′49,472″N 18°57′19,728″E/50,280409 18,955480
Strona internetowa

Zespół Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie – publiczna szkoła ponadpodstawowa o profilu techniczno-branżowym.

Kierunki[edytuj | edytuj kod]

Technikum Elektroniczne

  • Technik Informatyk
  • Technik programista
  • Technik Elektronik
  • Technik spawalnictwa
  • Technik Organizacji Reklamy
  • Technik Chłodnictwa i Klimatyzacji

Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1

  • Ślusarz
  • Elektronik

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego został utworzony na bazie szkoły górniczej. Ministerstwo Górnictwa postanowiło zarządzeniem z 1 maja 1950 utworzyć w Chorzowie Państwowe Liceum Górnicze. Otwarcie szkoły nastąpiło 1 września 1950. Szkoła nie posiadała własnego budynku i pierwszy rok młodzież spędziła przy ul. Dzierżyńskiego, a następnie w Liceum TPD przy ul. gen. H. Dąbrowskiego. W tym czasie uczniowie Liceum Górniczego pomagali w pracach przy budowie budynku przeznaczonego na siedzibę ich szkoły przy ul. Roosevelta, obok kopalni „Prezydent”. Już w listopadzie 1950 r. nastąpiło przeniesienie zajęć do nowego budynku mimo że był on dopiero wykończony w 80%. Z dniem 1 września 1951 r. Liceum zostało przemianowane na Technikum Górnicze i przeniesione do również nowo wzniesionych budynków w Chorzowie Batorym przy ul. Racławickiej, położonej w starej osadzie chorzowskiej zwanej „Klimzowcem”. W nowym gmachu szkolnym siedziba Technikum Górniczego nadal była tymczasowa, bowiem 200 m dalej na dawnym pustkowiu pokopalnianym, pełnym dołów i stawów zasypanych gruzem i odpadkami miasta Chorzowa, zaczęto wznosić kompleks gmachów dla potrzeb rozwijającej się szkoły. Od 1 września 1952 uczniowie Technikum Górniczego mogli już zamieszkać we własnym internacie, a budynek szkoły przy ulicy zwanej dzisiaj Sportową przejęty został dopiero 15 grudnia 1953 i z tą datą Technikum Górnicze w Chorzowie Batorym znalazło się we własnej siedzibie. Od dnia 1 września 2017r. szkoła zmieniła nazwę z "Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie" na "Zespół Szkół Technicznych nr 1 im.Wojciecha Korfantego w Chorzowie", z powodu zlikwidowania VIII Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Policealnej nr 1 w 2012 roku.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dostępność nauczycieli dla rodziców i uczniów. ZST 1 w Chorzowie.