Zeszłego roku w Marienbadzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zeszłego roku w Marienbadzie
L'Année dernière à Marienbad
Gatunek Melodramat
Data premiery Ziemia 25 czerwca 1961
Kraj produkcji  Francja
 Włochy
Język francuski
Czas trwania 94 minuty
Reżyseria Alain Resnais
Scenariusz Alain Robbe-Grillet
Muzyka Francis Seyrig
Zdjęcia Sacha Vierny
Scenografia Jean-Jacques Fabre,
Jacques Saulnier,
Georges Glon,
André Piltant
Kostiumy Coco Chanel,
Bernard Evein
Montaż Henri Colpi,
Jasmine Chasney

Zeszłego roku w Marienbadzie (L'Année dernière à Marienbad) – film francuski z 1961 roku w reżyserii Alaina Resnais, według scenariusza Alaina Robbe-Grilleta.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się na spotkaniu towarzyskim w elitarnych kręgach w starym francuskim zamku. Mężczyzna podchodzi do kobiety i pyta ją: "Czy nie spotkaliśmy się w zeszłym roku w Marienbadzie?" Kobieta odpowiada wymijająco. On pyta: "Czy nie powiedziałaś, że zostawisz męża i uciekniemy razem?" Ona zaprzecza, ale rozmawiają dalej, jakby rzeczywiście poczynili wtedy takie plany. Kiedy zbliża się drugi mężczyzna, być może mąż, rozmowa urywa się niezręcznie i postacie rozchodzą się.

Film trwa dalej, jednak relacje między tymi postaciami i kolejność wydarzeń nie zostają wyjaśnione. Zamiast tego obrazy i wydarzenia takie jak powyższa rozmowa są powtórzone kilka razy, ale w innych miejscach zamku i otaczających go terenów. Kilka sekwencji pokazuje, jak mężczyźni obecni na spotkaniu wypełniają sobie czas zabawami (np. chińska gra Nim i strzelanie do celu). Liczne są ujęcia z wózka prezentujące korytarze zamku, i czytane są wtedy niejasne teksty.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]