Zgromadzenie Zakonne Braci Miłosierdzia Bożego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bracia Miłosierdzia Bożego
Pełna nazwa Zakon Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego
Wyznanie starokatolickie
Kościół Kościół Starokatolicki w RP
Założyciel bp Marek Jan Kordzik
Data założenia 2009
Data zatwierdzenia 13 października 2014
Przełożony ks. Kazimierz Janusz Dorociński
Liczba członków 2
Strona internetowa
Siedziba Zgromadzenia w Łodzi

Zgromadzenie Zakonne Braci Miłosierdzia Bożego - wspólnota bezhabitowych braci zakonnych założona w 2009 roku przez bpa Marka Jana Kordzika. Od 13 października 2014 roku działa pod nazwą Zakon Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego.

W Kościele Starokatolickim w RP od 2009 działa Zgromadzenie Zakonne Braci Miłosierdzia Bożego realizujące posłannictwa Miłosierdzia Bożego. Członkowie zgromadzenia, nie będący kapłanami, sprawują posługę pomocniczą w parafiach Kościoła Starokatolickiego w RP. Do zadań braci należy posługa ministrancka i lektorska, dbanie o porządek w kaplicach parafialnych, animowanie życia religijnego wspólnot, praca z młodzieżą oraz pielęgnowanie dobrego obrazu Kościoła przez pracę nad własną postawą. Bracia w sposób szczególny dostrzegają drogę do doskonałości w modlitwie koronkowej, częstej adoracji Najświętszego Sakramentu, w swoich środowiskach dbają także o rozwój działalności charytatywnej i pomocowej, przez realizację konkretnych akcji charytatywnych i zbiórek.

Obecnie zgromadzenie liczy dwóch braci: Piotra i Marka, nad którymi opiekę administracyjną i duszpasterską roztacza zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego, bp Marek Jan Kordzik. Bracia zakonni biorą udział w rekolekcjach, posiedzeniach Rady Kapłańskiej Kościoła i Synodu Ogólnopolskiego Kościoła (z ograniczonym prawem głosu i wyboru, jeśli nie są świeckimi delegatami parafii). Bracia nie noszą habitu, mogą się natomiast żenić i zakładać rodziny, w przeciwieństwie do kapłanów, których obowiązuje celibat.

13 października 2014 roku nominację na Przełożonego Generalnego Zakonu Braci Mniejszych Miłosierdzia Bożego otrzymał ks. Kazimierz Janusz Dorociński. Siedzibę zakonu biskup Marek Kordzik wyznaczył przy parafii katedralnej Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]