Zgromadzenie Zakonne Braci Miłosierdzia Bożego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bracia Miłosierdzia Bożego
Pełna nazwa Zgromadzenie Zakonne Braci Miłosierdzia Bożego
Wyznanie starokatolickie
Kościół Kościół Starokatolicki w RP
Założyciel bp Marek Jan Kordzik
Data założenia 2009
Przełożony bp Marek Jan Kordzik
Liczba członków 2
Strona internetowa
Siedziba Zgromadzenia w Działach Czarnowskich

Zgromadzenie Zakonne Braci Miłosierdzia Bożego - wspólnota bezhabitowych braci zakonnych założona w 2009 roku przez bpa Marka Jana Kordzika.

W Kościele Starokatolickim w RP od 2009 działa Zgromadzenie Zakonne Braci Miłosierdzia Bożego realizujące posłannictwa Miłosierdzia Bożego. Członkowie zgromadzenia, nie będący kapłanami, sprawują posługę pomocniczą w parafiach Kościoła Starokatolickiego w RP. Do zadań braci należy posługa ministrancka i lektorska, dbanie o porządek w kaplicach parafialnych, animowanie życia religijnego wspólnot, praca z młodzieżą oraz pielęgnowanie dobrego obrazu Kościoła przez pracę nad własną postawą. Bracia w sposób szczególny dostrzegają drogę do doskonałości w modlitwie koronkowej, częstej adoracji Najświętszego Sakramentu, w swoich środowiskach dbają także o rozwój działalności charytatywnej i pomocowej, przez realizację konkretnych akcji charytatywnych i zbiórek.

Obecnie zgromadzenie liczy dwóch braci: Piotra i Marka, nad którymi opiekę administracyjną i duszpasterską roztacza zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego, bp Marek Jan Kordzik. Bracia zakonni biorą udział w rekolekcjach, posiedzeniach Rady Kapłańskiej Kościoła i Synodu Ogólnopolskiego Kościoła (z ograniczonym prawem głosu i wyboru, jeśli nie są świeckimi delegatami parafii). Bracia nie noszą habitu, mogą się natomiast żenić i zakładać rodziny, w przeciwieństwie do kapłanów, których obowiązuje celibat.

Dane adresowe[edytuj | edytuj kod]

  • Zgromadzenie Zakonne Braci Miłosierdzia Bożego
  • Działy Czarnowskie 18,
  • 05-252 Dąbrówka (k. Radzymina)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]