Jian dui

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zhimaqiu)
Jian dui
煎堆, kulka sezamowa
deser
{{{alt grafiki}}}
Przekrój kulki serwowanej w Hongkongu
Rodzaj

deser

Kuchnia

kuchnia chińska

Miejsce powstania

Chiny

Obróbka żywności

smażenie

Składniki

mąka ryżowa, sezam, pasta fasolowa

Jian dui (chin. 煎堆, pinyin jiānduī, także: Matuan chiń. trad. 麻糰, chiń. upr. 麻团[1]; Zhimaqiu, chin. 芝麻球) – rodzaj smażonego chińskiego ciasta w formie kulek wykonanego z kleistej mąki ryżowej, podawanych na gorąco lub na zimno. Popularne zwłaszcza w menu śniadaniowym[1]. Zachodnia nazwa deseru to kulka sezamowa[2].

Kulki pokryte są na zewnątrz sezamem i są chrupiące oraz ciągliwe. Wewnątrz powstaje obszerne wgłębienie będące wynikiem rozszerzaniem się ciasta podczas obróbki termicznej. Wgłębienie jest wypełnione nadzieniem zwykle składającym się z pasty lotosowej lub słodkiej z fasoli mung lub azuki[3][2].

Chińczycy prawdopodobnie rozpowszechnili danie podczas migracji do innych części Azji. Ma ono różną nazwę w zależności od pochodzenia, np. kambodżański num kroch (khm. នំ ក្រូច) wywodzi się od jian dui. Nadzienie num kroch wykonane jest z fasoli mung. Zewnętrzna powłoka num kroch składa się z kleistej mąki ryżowej, która nadaje jej lekko elastyczną teksturę. Jak większość azjatyckich deserów, kambodżańskie num kroch nie są zbyt słodkie[4]. Są popularne również w Indonezji (jako onde-onde, nadziewane pastą z fasoli mung) i Malezji (jako Kuih Bom, z nadzieniem kokosowym). W Indiach i północno-wschodniej Sri Lance deser jest znany jako ellu urundai lub ellurundai (tamil. எள்ளுருண்டை), co oznacza piłkę sezamową. Jest wykonany w różnych rozmiarach i kolorach. Zazwyczaj jest wypełniony sezamem, cukrem trzcinowym, cukrem buraczanym lub syropem glukozowym[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b China Sichuan Food, Sesame Balls-Jian Dui.
  2. a b Misty, Littlewood and Mark Littlewood, 2008 Gateways to Beijing: a travel guide to Beijing, ISBN 981-4222-12-7, s. 52.
  3. Słodkie kuleczki ryżowe Zhimaqiu. orientalmarket.pl, 2014-07-18. [dostęp 2017-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-09)]. (pol.).
  4. Sabrina Gérard, CAMBODIA: NUM KROCH, w: 196 flavors.
  5. Ellurundai [online], 14 września 2011 [dostęp 2021-04-17] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]