Ziemia Święta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy terminu geograficznego. Zobacz też: kwartalnik Ziemia Święta.
Mapa z 1759 przedstawiająca Ziemię Świętą

Ziemia Święta − termin pochodzący z Biblii, oznaczający Palestynę i Izrael jako miejsca rozgrywania się wydarzeń Starego i Nowego Testamentu. Nazwa używana głównie przez chrześcijan, ale także w judaizmie i islamie.

Ziemia Święta jest celem licznych pielgrzymek. Jej opisy można znaleźć w relacjach licznych pielgrzymów starożytnych i współczesnych (np. pątniczki Egerii, anonimowego Pielgrzyma z Piacenzy, Pielgrzyma z Bordeaux, M.K. Radziwiłła zwanego Sierotką, Maksymiliana Bawarskiego, J. Słowackiego, Zofii Kossak-Szczuckiej).

Różne odłamy chrześcijaństwa mają swoje odpowiednie instytucje spełniające funkcję opieki nad Ziemią Świętą. W swoich oficjalnych nazwach odwołują się one do terminu Ziemia Święta. Z ramienia Kościoła katolickiego franciszkanie należący do prowincji nazywanej Kustodią Ziemi Świętej są oficjalnymi stróżami Miejsc Świętych związanych z wydarzeniami Nowego Testamentu. Istnieje ona od XIV wieku na terenie kilku krajów Bliskiego Wschodu.

Często Ziemia Święta jest terminem oznaczającym część Bliskiego Wschodu w której skład wchodzą państwa: Liban, Syria, Izrael wraz z Palestyną, Jordania, część Egiptu z Górą Synaj, niekiedy nawet południowa Turcja.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]