Ziemia Marii Byrd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ziemia Marie Byrd to jedyny obszar bez roszczeń terytorialnych

Ziemia Marii Byrd – obszar w zachodniej części Antarktydy, na zachód od Lodowca Szelfowego Rossa i na południe od Morza Amundsena (graniczącego ze południowym Pacyfikiem). Pokryty w całości lądolodem rozpościerającym się na 800–2000 m n.p.m. W części regionu znajduje się także kilka szczytów górskich sięgających ponad 3300 m n.p.m. Na skraju Ziemi Marie Byrd, na pograniczu z Ziemią Ellswortha, pod ponad trzykilometrową warstwą lodu znajduje się rów Bentleya, jedna z najgłębszych kryptodepresji świata.

Obszar odkryty i opisany w 1929 r. przez amerykańskiego polarnika Richarda Evelyna Byrda, nazwany na cześć jego żony Marii. Przebadany w latach 1933-1935 przez Paula A. Siple’a podczas drugiej wyprawy antarktycznej Byrda oraz podczas kolejnych amerykańskich ekspedycji w latach 1939-1941 i 1946-1947. W odróżnieniu od większości pozostałych obszarów Antarktydy, do Ziemi Marie Byrd nie rości sobie praw żaden z krajów świata.

Zorganizowana tu w 1957 r. amerykańska stacja badawcza Byrda, do 1972 całoroczna, obecnie w czasie antarktycznego lata obsadzona jest przez 20-30 polarników. W 1968 r. dokonano tu pierwszej operacji całkowitego przewiercenia lodowca antarktycznego. Stacja ta była też wykorzystana w 1982 r. do nakręcenia amerykańskiego remake'u filmu-horroru „The Thing” Johna Carpentera, pokazywanego w Polsce pod tytułem „Coś”. Pod koniec XX i na początku XXI wieku na Ziemi Byrda Amerykanie zorganizowali jeszcze trzy inne stacje badawcze.