Ziemia noworudzka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ziemia noworudzkaregion geograficzny w Polsce w Sudetach Środkowych w woj. dolnośląskim, powiat kłodzki.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Ziemia noworudzka położona jest w południowo-wschodniej części Sudetów Środkowych, w północnej części powiatu kłodzkiego, na północ od Kłodzka.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Obszar ziemi noworudzkiej obejmuje północną część Kotliny Kłodzkiej oraz częściowo tereny górskie Gór Suchych, Gór Stołowych, Gór Sowich, Gór Bardzkich, którymi jest otoczona. W całości do ziemi noworudzkiej należą: Obniżenie Noworudzkie i Obniżenie Ścinawki oraz polska część, Gór Stołowych, w części należą zbocza: południowe Gór Bardzkich, południowo-wschodnie Gór Sowich, wschodnie fragmenty Gór Suchych oraz większa część Włodzickich Wzgórz. Swym zasięgiem obejmuje miejscowości: Bartnica, Bieganów, Bożków, Czerwieńczyce, Dworki, Dzikowiec, Jugów, Krajanów, Ludwikowice Kłodzkie, Nowa Wieś Kłodzka, Przygórze, Sokolec, Sokolica, Świerki, Włodowice, Wolibórz, Gajów, Karłów-Pasterka, Raszków, Ratno Dolne, Ratno Górne, Suszyna, Ścinawka Dolna, Ścinawka Górna, Ścinawka Średnia, Tłumaczów, Wambierzyce, Nowa Ruda, Radków położone na terenie obecnych trzech gmin: gminy miejskiej Nowa Ruda, gminy wiejskiej Nowa Ruda oraz gminy miejsko-wiejskiej Radków. Jej centrum stanowi Obniżenie Noworudzkie z Nową Rudą[potrzebny przypis].

Ziemia noworudzka stanowi transgraniczny region Dolnego Śląska o bogatej kulturze i historycznej tradycji regionalnej regionu noworudzko-radkowskiego. Z uwagi na położenie geograficzne w obniżeniu noworudzkim, trzy gminy tworzące region noworudzki stanowią jedną całość, odrębną od pozostałych regionów województwa dolnośląskiego i powiatu kłodzkiego. Długoletnie tradycje kulturowe wpływy benedyktyńskiego zakonu z Broumova oraz uwarunkowania geograficzne sprawiły, że ukształtowały się na tym obszarze lokalne kultury. Powstały jednolite ciągi komunikacyjne, umożliwiające dogodny dojazd z wszystkich miejscowości ziemi noworudzkiej do centrum, jakim stało się miasto Nowa Ruda. Głównymi osiami dróg stały się drogi prowadzące do przejścia granicznego w Tłumaczowie – Otovicach[potrzebny przypis].

Na ziemi noworudzkiej, znajdują się liczne zabytki architektoniczne z różnych okresów. Do najciekawszych obiektów sakralnych należy Wambierzyckie Sanktuarium Maryjne, kompleks parkowo-pałacowy w Bożkowie, kościół św. Mikołaja w Nowej Rudzie, zespół pałacowy w Sarnach oraz okoliczne kaplice. O działalność zakonu benedyktyńskiego z Broumova na ziemi noworudzkiej przypomina szereg obiektów sakralnych, przede wszystkim z okresu baroku. W okolicy znajduje się szereg drobnych zabytków sakralnych – plastyki, rzeźby, drogi krzyżowe i kapliczki. Znajduje się tu wiele zabytków architektury ludowej. W większości miejscowości ziemi noworudzkiej znajdują się z klasycystyczne dworki ziemiańskie. Z zabytków technicznych to kompleks obiektów przemysłowych i kopalnianych przedstawiający historyczną technikę oraz skansen w Wambierzycach[potrzebny przypis].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Określenie terenów położonych w dolinach rzek: Włodzicy i Ścinawki ziemią noworudzką, pojawiło się w XV wieku po śmierci ostatniego potomka z rodu von Donynów[potrzebny przypis].

Ziemia noworudzka od wieków stanowiła część historycznego hrabstwa kłodzkiego od początku była silnie związana z Czechami. Swą historią sięga czasów kolonizacji na prawie niemieckim, kiedy pod rządami króla czeskiego Przemysława Otokara II w XIII wieku zostało założone miasto Nowa Ruda, a okoliczne ziemie zaludniali jako osadnicy głównie koloniści niemieccy. Pierwsza datowana pisemna wzmianka o ziemi noworudzkiej pochodzi z XIV wieku. Od 1352 r. dobra noworudzkie stanowiły własność rodu Donynów (późniejsza pruska gałąź znana jako von Dohna). W latach 1427–1429 podczas wojen husyckich ziemia kilkakrotnie była najeżdżana i niszczona. Znaczne zmiany w dziejach nastąpiły w 1472 r., po śmierci ostatniego z von Donynów[potrzebny przypis].

Ks. Henryk Podiebradowicz Starszy wobec braku męskich potomków „państewko noworudzkie” przekazał jako dobra lenne Georgowi von Stillfriedowi z Ratenitz, małżonkowi Anny von Donyn, panowie na Łużycach. Nowa Ruda i okoliczne miejscowości przeszły pod władanie Georga Stillfrieda jednego z rycerzy króla Czech Jerzego z Podiebradów. W 1622 r. w czasie wojny trzydziestoletniej hrabia Franz Bernhard von Thurn(inne języki), orędownik wyznania protestanckiego, najechał Nową Rudę i okoliczne miejscowości niszcząc je a Stillfriedów uwięził. Uwięzieni Stillfriedowie nawrócili się na katolicyzm, odzyskali wolność i ponowne prawo do dóbr noworudzkich, które od 1742 r. zostają włączone do Prus na skutek zakupienia ziemi kłodzkiej przez króla Prus Fryderyka II. W 1810 r. Nowa Ruda wraz z przyległościami przeszła na własność rodziny Magnisów[potrzebny przypis].

Odrębność geograficzna i kulturowa ziemi noworudzkiej oraz silny wzrost potencjału gospodarczego w XIX wieku, dawał mocne atuty dla ówczesnych władz noworudzkich w staraniach o utworzenie własnej jednostki terytorialnej na szczeblu powiatu. Prusacy po usadowieniu się na Śląsku w 1854 r. z części powiatu kłodzkiego, która obejmowała północną część hrabstwa kłodzkiego, wydzielili oddzielny powiat noworudzki, który w całości obejmował ziemię noworudzką. Powiat należał do wrocławskiego departamentu kameralnego, w którym pozostawał do końca II wojny światowej. Powiat obejmował dwa miasta – Nową Rudę i Radków, oraz 37 osad wiejskich a siedzibą powiatu była Nowa Ruda. Powiat istniał do 1932 r., kiedy ponownie połączono go z powiatem kłodzkim[potrzebny przypis].

W okresie tym ziemia rozwijała się gospodarczo, powstawały nowe zakłady włókiennicze, intensywnie rozwijało się górnictwo. Powstało wiele kopalń węgla kamiennego m.in. kopalnia „Ruben” w Nowej Rudzie, „Johann Baptysta” w Słupcu, „Rudolph” w Przygórzu, oraz „Wenzeslaus” w Ludwikowicach Kłodzkich. Z rokiem 1871 ziemia należała do II Rzeszy Niemieckiej. W 1879 r. przez ziemię noworudzką poprowadzono linię kolejową z Kłodzka, a w 1880 z Wałbrzycha.

Działania wojenne podczas I wojny światowej ominęły ziemię noworudzką, jednak po niej nastąpiła gospodarcza stagnacja, która pogłębiając się, doprowadziła w roku 1932 likwidacji powiatu noworudzkiego a ziemia noworudzka włączona została do powiatu kłodzkiego. II wojna światowa ominęła ziemie noworudzką, nie niszcząc jej[potrzebny przypis].

Po II wojnie światowej roszczenia do ziemi noworudzkiej miała Czechosłowacja, ostatecznie ziemia noworudzka znalazła się w granicach Polski i przyjęła obecną nazwę. Administracja polska dokonała wysiedlenia dotychczasowej ludności do Niemiec, w jej miejsce napływali Polacy z centralnej części kraju oraz przesiedleńcy z Kresów. Pojawili się też polscy górnicy z Francji oraz Polacy z innych krajów. Spowodowało to trudności integracyjne społeczeństwa ziemi noworudzkiej[potrzebny przypis].

Po wojnie nastąpił dynamiczny rozwój rolnictwa i przemysłu, uruchomiono wiele zakładów przemysłowych dających pracę mieszkańcom, głównie w przemyśle wydobywczym i włókienniczym. Wydobycie wznowiły Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast” (dawny „Ruben”), oraz Kopalnia Węgla Kamiennego „Słupiec” (dawniej „Johann Baptysta”). Odbudowano Zakłady Przemysłu Jedwabniczego „Nowar”, utworzono oddział Dzierżoniowskich Zakładów Radiowych „Diora”. W 1954 r. ziemia noworudzka po raz drugi w swej historii znalazła się granicach nowo utworzonego powiatu noworudzkiego, w którego granicach była do 1975 roku[potrzebny przypis].

W latach 1945–1975 ziemia noworudzka należała do tzw. starego województwa wrocławskiego, lata 1975–1999 to okres przynależności do byłego województwa wałbrzyskiego, a od 1999 r. ziemię ponownie przyłączono do powiatu kłodzkiego, województwa dolnośląskiego[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]