Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga AUC

Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii (hiszp. Autodefensas Unidas de Colombia, AUC) – zbrojna grupa walcząca z lewicowymi partyzantami w czasie konfliktu w Kolumbii[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założycielami AUC byli bracia Carlos i Vicente Castaño[1]. W latach 80. Castaño sformowali oddział mający zwalczać Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC)[1]. W 1997 roku bracia wchłonęli inne prawicowe oddziały, tworząc tym samym Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii (AUC)[1].

AUC zyskały rozgłos poprzez brutalne egzekucje osób popierających lewicową partyzantkę. W ciągu dwóch pierwszych lat działalności AUC, ofiarą organizacji padło 19 tysięcy osób podejrzanych o sprzyjanie partyzantom[1]. Ataki AUC często prowadzone były celem sabotowania rozmów pokojowych między rządem a lewicowymi rebeliantami. W 2000 roku prawicowi bojownicy zaatakowali i zajęli część terenów należących do Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN)[1]. Działalność AUC odbywała się za cichym przyzwoleniem rządu[1].

2 maja 2002 roku doszło do starcia pomiędzy FARC a Zjednoczonymi Siłami Samoobrony Kolumbii w Bojayá. Bojownicy AUC użyli cywilów jako żywych tarcz. W czasie strzelaniny wybuchła butla z gazem, w eksplozji zginęli cywile ukrywający się w kościele. Śmierć poniosło ponad 79 osób[2].

W 2004 roku zbrodnie AUC skłoniły Stany Zjednoczone do wywarcia presji na rząd Kolumbii, aby, ten podjął działania zmierzające do likwidacji prawicowych oddziałów[1]. W 2005 roku AUC rozpoczął rozmowy pokojowe z rządem, które zakończyły się rok później demobilizacją formacji[1]. W kolejnych latach pojawiały się informacje o kontynuowaniu działalności militarnej przez byłych członków AUC[1].

Związki z handlem narkotykami[edytuj | edytuj kod]

AUC wspierane były przez kartele narkotykowe[1], które płaciły bojownikom za ochronę przed lewicowymi partyzantami[1]. Także same AUC zaangażowane były w handel narkotykami: w 2001 roku 70% budżetu organizacji pochodziło z handlu kokainą[1].

BACRIM[edytuj | edytuj kod]

Część byłych dowódców AUC po demobilizacji powołało formację występującą pod nazwą BACRIM (Bandas Criminales). BACRIM zajmuje się działalnością czysto przestępczą. Według części źródeł członkowie BACRIM zawiązali alians z FARC i współpracowali z dotychczasowymi przeciwnikami przy handlu narkotykami[2]

Liczebność[edytuj | edytuj kod]

Liczebność organizacji według lat[1]:

  • 2000: 30000
  • 2006: 10000

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Wyznawały prawicowe poglądy[1].

Jako organizacja terrorystyczna[edytuj | edytuj kod]

Do 2014 roku figurowały na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA, a do 2011 roku na analogicznej liście Unii Europejskiej[1][3][4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]