Zjednoczony Kościół Chrystusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pierwszy Zbór Kongregacjonalistów w Long Beach, członek Zjednoczonego Kościoła Chrystusa

Zjednoczony Kościół Chrystusa (ang. United Church of Christ, UCC) – kościół protestancki o charakterze reformowanym i kongregacjonalnym, zaliczany do nurtu mainline i znany jako jeden z najbardziej liberalnych kościołów na świecie. Zasięg jego działalności obejmuje Stany Zjednoczone. Zjednoczony Kościół Chrystusa powstał w wyniku połączenia dwóch kościołów – Kościoła Ewangelicznego i Reformowanego oraz Chrześcijańskich Zborów Kongregacjonalistów.

Zgodnie z danymi z 2008 r. Kościół posiada obecnie 1,1 miliona wiernych zrzeszonych w ramach 5320 zborów. Zjednoczony Kościół Chrystusa należy do protestanckiego nurtu kongregacjonalistów, co oznacza, iż każdy zbór jest niezależną, samodzielną jednostką.

Kościół określa swoją tożsamość używając czterech przymiotników: chrześcijański, reformowany, kongregacjonalny i ewangelicki. Dewizą Kościoła jest werset z Ewangelii Jana: „Aby wszyscy byli jedno” (17:21, Biblia warszawska).

W skład oficjalnie uznanych dokumentów wyznaniowych wchodzą:

Kościół jest uważany za jeden z najbardziej liberalnych reformowanych kościołów na świecie. Już w 1853 roku jeden z jego poprzedników ordynował na pastora pierwszą kobietę Antoniettę Brown-Blackwell. W 1972 roku miało miejsce pierwsze ordynowanie na pastora osoby otwarcie przyznającej się do orientacji homoseksualnej[1]. W 2004 roku jako pierwszy kościół chrześcijański w USA opowiedział się za małżeństwami osób tej samej płci.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

  • Były pastor jednego ze zborów Kościoła, Jeremiah Wright, jest znany z promocji tzw. teologii oswobodzenia czarnych, która w opinii pewnych środowisk krytycznych ma łączyć „elementy marksizmu ze zniekształconymi cytatami biblijnymi”,
  • Wiernym Kościoła był Barack Obama, który zrezygnował z członkostwa w parafii pastora Wrighta po wypowiedziach pastora[2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy