Zmodyfikowana modulacja częstotliwości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

MFM (z ang. Modified Frequency Modulation) czyli zmodyfikowana modulacja częstotliwości jest sposobem kodowania informacji stosowanym przy zapisie na nośniku magnetycznym używanym przez większość formatów dysków, dyskietek w latach 80. Obecnie pozostała tylko jako metoda zapisu na dyskietkach 5 1/4 cala i 3.5 cala, głównie z powodu zachowania zgodności z zapisem na wcześniej zapisanych dyskietkach.

MFM jest modyfikacją metody FM stosowanej przy kodowaniu informacji na dyskietkach pojedynczej gęstości. Pozwala to na zwiększenie ilości kodowanej informacji przy zadanej częstotliwości maksymalnej sygnału w porównaniu do FM.

Kodowanie informacji odbywa się według zasady: nadawanie jedynki zmienia kierunek prądu głowicy zapisującej w środku komórki bitowej, nadawanie zera zmienia kierunek prądu na początku, ale tylko wtedy gdy poprzednio nadawanym bitem było zero.

Przykład nadawania liczby binarnej 010011

0 1 0 0 1 1
+++---+++--+ (---_ _ _---_ _-)

W zapisie występują ciągi o dwóch lub trzech czasach jednostkowych o takim samym kierunku prądu. Jeżeli ograniczeniem układu jest maksymalna częstotliwość przenoszenia układu głowicy, to można dwukrotnie zwiększyć częstotliwość zmian w stosunku do metody FM.

W systemie tym nie występuje proste kodowanie, a o sygnale decyduje nie tylko bieżący ale i poprzedni bit, przy dekodowaniu nie można dokonać dekodowania wprost duża częstotliwość = jedynka, mała = zero (jak to jest w FM). Ciąg zer i jedynek wywoła sygnał o takiej samej częstotliwości, ale sygnały te będą przesunięte względem siebie (będą miały różną fazę), dlatego układ dekodujący nazywa się pętlą synchronizacji fazy (PLL) i jest to układ bardziej skomplikowany niż dla FM.

"Szybkość" dostępu do danych przy tej metodzie wynosi 250-500 kbit/s przy przemysłowym standardzie dyskietek wysokiej gęstości 5¼" i 3½". MFM była także używana przez wczesne dyski twarde do czasu pojawienia się metody zapisu RLL.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]