Znak równości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
=
Ten artykuł jest częścią serii
Historia oznaczeń
matematycznych
Rhind Mathematical Papyrus.jpg

Symbol działania
+ i −
=
<, >, ≤, ≥,⩽, ⩾, ≦, ≧, ≠
znak nieskończoności
ułamki zwykłe
separator dziesiętny
moduł
znak epsilon


Według działów
matematyki

analiza matematyczna
rachunek różniczkowy i całkowy
logika
teoria grafów
teoria liczb


Stałe matematyczne

Edytuj szablon
Znaki diakrytyczne
Inne znaki używane czasem w funkcji znaków diakrytycznych
Znaki typograficzne

Znak równości (ang. Equals sign) – symbol matematyczny używany dla oznaczenia równości. Znak równości stawiamy między dwoma przedmiotami, o których twierdzimy, że są równe.

Wprowadzenie znaku "=" przez Roberta Recorde'a

Historia[edytuj | edytuj kod]

Znak równości miał zostać wprowadzony w 1557 roku przez walijskiego matematyka Roberta Recorde'a w książce The Wheatstone of Witte. Równość przez lata przedstawiana była przy pomocy słów, takich jak aequales, aequantur, esgale, faciunt, ghelijck czy gleich, czasami w skróconej formie (np. aeq). Jak wyjaśnia Redcorde w swojej książce[1], wprowadził znak = dla uniknięcia ciągłego pisania słów "jest równe", zaś właśnie taki kształt nadał mu, gdyż – jak pisał – nic nie może być bardziej równego, niż dwa równoległe odcinki tej samej długości.

Autorstwo Recorde'a jest kwestionowane, gdyż symbol ten pojawia się w manuskrypcie przechowywanym w bibliotece Uniwersytetu w Bolonii, datowanym na lata 15501568 – możliwe jest więc, iż któryś z bolońskich uczonych wprowadził to oznaczenie przed Recordem.

Znak równości został później na pewien czas porzucony. Ponownie pojawił się w anonimowym dodatku do angielskiego wydania Descriptio Napiera, w tłumaczeniu Edwarda Wrighta, z 1618 roku (autorstwo dodatku przypisuje się Wiliamowi Oughtred).

Kod znaku[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Znak Unicode ASCII Kod HTML
Równość = U+003D #61 &#x3D; lub &#61;

Powiązane i podobne symbole[edytuj | edytuj kod]

  • Symbol oznaczający przybliżoną równość: ≈.
  • Symbol oznaczający, że dwa przedmioty nie są równe:  ; w językach programowania używa się najczęściej symboli: !=, <>, ~=.
  • Symbol ≡ oznacza najczęściej identyczność lub relację kongruencji.
  • Symbol := oznacza zwykle definicję. Używa się też ::=.
  • M.in. w języku programowania Pascal = służy do porównywania, a do przypisywania wartości :=. Natomiast w języku C i pokrewnych = służy do przypisywania wartości, a do porównywania ==. Dodatkowo, m.in. w PHP, === może oznaczać porównanie z uwzględnieniem typu.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]