Zniczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez SieBot (dyskusja | edycje) o 05:29, 22 maj 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Zniczek (Regulus ignicapillus (Temminck, 1820)) - mały ptak z rodziny pokrzewkowatych, zamieszkujący Europę na zachód od Bugu, Azję Mniejszą i Maghreb. Wędrowny (przeloty III-V i VIII-X). Zimuje w północnej Afryce, południowej Francji i na Półwyspie Iberyjskim. W Polsce nieliczny ptak lęgowy głównie w zachodniej i północnej części kraju, a także w górach do górnej granicy lasu.

Cechy gatunku
Jeden z najmniejszych ptaków Europy. Bardzo podobny do mysikrólika, ale o jaskrawszym upierzeniu i wyrazistszym rysunku na głowie - przez oko przechodzi czarny pasek, a nad okiem wyraźna biała brew. Na wierzchu głowy jaskrawa pomarańczowozłota (samiec) lub żółta (samica) kreska z czarną obwódką. Podczas toków samiec pokazuje tę kreskę, unosząc pióra na wierzchu głowy - od tego "znicza" pochodzi polska nazwa ptaka. Poza tym obie płci ubarwione podobnie: z wierzchu oliwkowozielone, od spodu jasnooliwkowe (bardziej zielone niż mysikrólik). Młode podobne do dorosłych, ale z jednolicie szarą głową.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 9 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 13-16 cm
waga ok. 6 g
Biotop
Lasy iglaste, głównie świerkowe i jodłowe, a także mieszane i liściaste, jeżeli tylko posiadają domieszkę świerka lub jodły. Preferuje obrzeża drzewostanów.
Gniazdo
Budową i sposobem umieszczenia podobne do gniazda mysikrólika, lecz usytuowane nieco niżej, np. w krzaku jałowca.
Jaja
Dwa lęgi w roku, w maju i czerwcu. W zniesieniu 7-10 jaj o średnich wymiarach 13x10, podobnych do jaj mysikrólika, lecz w nieco ciemniejszych barwach.
Wysiadywanie
Od złożenia ostatniego jaja trwa przez okres 13-15 dni. Młode opuszczają gniazdo po ok. 14-15 dniach.
Pożywienie
Jaja, larwy i dorosłe, drobne owady.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową.

Zobacz też

  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).