Zofia Charlotta Hanowerska
| Zofia Charlotta Hanowerska królowa Prus, elektorowa Brandenburgii |
|
| Królowa Prus | |
| Okres panowania | od 1701 do 1705 |
| Żona | Fryderyk I Pruski |
| Następczyni | Zofia Dorota Hanowerska |
| Dane biograficzne | |
| Dynastia | hanowerska |
| Urodzona | 30 października 1668 Bad Iburg |
| Zmarła | 1 lutego 1705 Hanower |
| Ojciec | Ernest August |
| Matka | Zofia Dorota Wittelsbach |
| Mąż | Fryderyk I Pruski |
| Dzieci | Fryderyk August Fryderyk Wilhelm I Hohenzollern |
Zofia Charlotta Hanowerska (ur. 30 października 1668 w zamku Iburg, Bad Iburg; zm. 1 lutego 1705 w Hanowerze) – królowa Prus, elektorowa Brandenburgii.
[edytuj] Życie
Zofia Charlotta była jedyną córką Ernesta Augusta, elektora Hanoweru, i jego żony, Zofii Wittelsbach. Jej starszy brat Jerzy Ludwik został królem Wielkiej Brytanii w 1714, jako król Jerzy I. Mówiło się iż Zofia Charlotta mogłaby poślubić owdowiałego Ludwika XIV.
8 października 1684 roku wyszła za mąż za Fryderyka I Hohenzollerna i 1701 otrzymała tytuł królowej Prus. Małżeństwo Zofii nie było zbytnio szczęśliwe. Królowa dała mężowi co najmniej dwóch synów, z których tylko jeden dożył wieku dorosłego:
- Fryderyk August (1685-1686)
- Fryderyk Wilhelm (1688-1740), przyszły król
Zofia Charlotta jest głównie znana poprzez swoją przyjaźń i korespondencje z Gottfriedem Wilhelmem Leibnizem, którego stała się zdeklarowaną uczennicą. Leibniz był przyjacielem i guwernerem jej matki. Królowa Prus mówiła płynnie po francusku, angielsku i włosku.
Zofia Charlotta zmarła na zapalenie płuc 1 lutego 1705 roku.