Zone rouge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zniszczony las położony w okolicach Longueval
Na czerwono zone rouge - obszary całkowicie zdwestowane, na żółto obszary silnie zniszczone, na zielono obszary umiarkowanie zniszczone

Zone rouge (pl. Czerwona strefa) – nazwa strefy we Francji o powierzchni około 120 000 hektarów, która została fizycznie oraz środowiskowo zniszczona podczas I wojny światowej.

Ze względu na fakt, że tereny położone w zone rouge były eksploatowane przez setki tysięcy żołnierzy i zwierząt, a także na fakt znajdowania się tam milionów niewybuchów, rząd francuski zdecydował się po wojnie na wydanie nakazu opuszczenia tych terenów przez ludność. Część zniszczonych i opustoszałych miasteczek nigdy nie otrzymała prawa do ponownego zaludnienia lub odbudowania.

Obecnie pewne restrykcje w czerwonej strefie występują nadal, jednakże obszar objęty ochroną zmniejszył się znacznie na przestrzeni lat.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Smith, Corinna Haven & Hill, Caroline R. Rising Above the Ruins in France: An Account of the Progress Made Since the Armistice in the Devastated Regions in Re-establishing Industrial Activities and the Normal Life of the People. NY: GP Putnam's Sons, 1920: 6.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]