Związek Śląskich Katolików

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Związek Ślązaków Katolików w Czechosłowacji - organizacja reprezentująca w I Republice Czechosłowackiej (1921-38) interesy polskiej mniejszości narodowej na Śląsku Cieszyńskim i Opawskim

Związek Ślązaków Katolików (ZŚlK) powstał na Śląsku Cieszyńskim w 1883 roku. W przeciwieństwie do lokalnego Stronnictwa Ludowego skupiał chłopów, rzemiślników, robotników i inteligencję wyznania katolickiego o pogląach antysocjalistycznych i konserwatywnych.

Jego działalność na terenie Czechosłowacji została zarejestrowana sądownie 22 października 1921 roku. 3 grudnia 1921 prezesem wybrano Leona Wolfa, wiceszefem zaś Karola Jungę.

Główni działacze: Paweł Lipka, Karol Junga, ks. Franciszek Maroń, ks. Rudolf Płoszek

Od 1927 roku ZŚlK wydawał pismo "Nasz Kraj", na czele którego stanął wiceprezes Karol Junga. Ze Związkiem kojarzona była również ukazująca się od 1921 roku "Gazeta Kresowa".

Ze Związkiem związany był cały szereg organizacji polskich, m.in.:

  • Katolickie Stowarzyszenie Górników i Robotników
  • Związek Stowarzyszeń Młodzieży Katolickiej
  • Związek Niewiast Katolickich
  • Związek Polskich Towarzystw Gimnastycznych "Sokół"

27 października 1923 roku ZŚlK podpisał ze Stronnictwem Ludowym umowę o współpracy politycznej - powstał wówczas blok pod nazwą Polski Związek Ludowy.

Na wiosnę 1938 roku zjednoczył się z tworzoną przez cieszyńskie Stronnictwo Ludowe Polską Partią Ludową w Związek Polaków w Czechosłowacji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krzysztof Nowak, "Leon Wolf (1883-1968): biografia polityczna", Katowice 2002
  • Dariusz Miszewski, "Aktywność polityczna mniejszości polskiej w Czechosłowacji 1920-1938", Adam Marszałek 2002