Związek Szlachty Polskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Związek Szlachty Polskiej
Logo Związku Szlachty Polskiej
Logo Związku Szlachty Polskiej
Prezes Henryk Grocholski
Profil działalności Integracja społeczności szlachty dawnej Rzeczypospolitej
Rok założenia 1995
Nr KRS 0000102686
Data rejestracji 16 lutego 2006
Status organizacja społeczno-kulturalna posiadająca status Organizacji Pożytku Publicznego
Rodzaj stowarzyszenia (stowarzyszenie rejestrowe)
Siedziba Warszawa, Polska
Członkowie Reprezentanci rodów szlacheckich
Zasięg Polska i zagranica
Adres ul. Żurawia 43 lok. 116, 00-680 Warszawa
Strona internetowa

Związek Szlachty Polskiejorganizacja społeczno-kulturalna (stowarzyszenie rejestrowe), zarejestrowana w 1995 r. w Gdańsku, obecnie z siedzibą w Warszawie. Związek stawia sobie za cel integrację szlachty dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, opiekę nad zabytkami kultury szlacheckiej, popularyzację historii i tradycji szlachty polskiej, krzewienie etosu rycerskiego. Związek posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Stowarzyszenie skupia zarówno potomków drobnej szlachty, jak i przedstawicieli zamożnych i znaczących rodów szlacheckich. Do Związku należy obecnie ok. 500 osób reprezentujących prawie 300 rodów szlacheckich. Członkowie niejednokrotnie odgrywają aktywną rolę w życiu kulturalnym, naukowym oraz biznesowym współczesnej Polski.

Podstawowe informacje[edytuj | edytuj kod]

Związek posiada osobowość prawną wynikającą z treści statutu zatwierdzonego 16 lutego 2006 roku, przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ. Aktualna siedziba Związku znajduje się w Warszawie.

Członkostwo w związku: ankieta kandydacka

Związek nie nadaje szlachectwa ani tytułów arystokratycznych i odcina się od organizacji, które uważa za uzurpatorskie, pseudoszlacheckie, pseudomonarchistyczne i pseudozakony rycerskie.

Od 1992 r. Związek wydaje czasopismo Verbum Nobile. Nr Rejestru Prasy: 296; Nr ISSN 1230-4573 Wydano 18 jego numerów, w tym 4 podwójne [stan na grudzień 2014]. Jest to pismo poświęcone szeroko rozumianej tematyce szlacheckiej – tradycji, kulturze, historii (w tym heraldyce i genealogii), a także sprawom aktualnym i ważnym dla zrzeszonych członków i sympatyków organizacji. Jest też współwydawcą bądź patronem różnych publikacji.

Związek posiada biblioteki i czytelnie których zbiory są dostępne dla wszystkich osób zainteresowanych.

Związek był inicjatorem emisji przez Mennicę Polską, serii numizmatycznej Herbarz Szlachty Polskiej, na organizuje na terenie kraju różnego rodzaju spotkania tematyczne i integracyjne, tj. jak zorganizowana w 2013 r. konferencja poświęcona 150-tej rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Oddziały terenowe Związku[edytuj | edytuj kod]

Związek posiada swoje oddziały terenowe w następujących miastach:

Białystok

Gdańsk

Kraków

Szczecin

Toruń

Warszawa

Wrocław