Alternative dance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alternative dance
Pochodzenie

dance rock, rock alternatywny, indie rock, EBM, nowa fala, synth pop, techno

Czas i miejsce powstania

połowa lat 80. XX w.

Instrumenty

gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja, syntezator, automat perkusyjny, sampler, laptop

Największa popularność

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone

Podgatunki
madchester, electroclash, new rave
Podgatunki powstałe z połączenia z innym stylem muzycznym
trip hop, rave

Alternative dance lub indie dance (w Stanach Zjednoczonych nazywany również underground dance) – gatunek muzyczny łączący w sobie podgatunki muzyki rockowej z elektroniczną muzyką taneczną. Pomimo tego, że na początku zasięg tego gatunku ograniczał się głównie do wysp brytyjskich, osiągnął on również rozgłos dzięki New Order w latach 80. i The Prodigy w latach 90. XX wieku.

Styl[edytuj | edytuj kod]

Alternative dance łączy melodyjną strukturę utworu rocka alternatywnego lub indie z elektronicznymi beatem, dźwiękami syntezatorów i/lub samplerów, oraz klubowym charakterem muzyki post-disco[1]. The Sacramento Bee nazywają ten gatunek „postmodernistyczno-eurosynthowo-technopopowo-nową falą w blenderze”. Historyk kultury Piero Scaruffi jest zdania, że EBM, najpierw w Belgii, a potem między rokiem 1980 a 1984 w Kanadzie, był podwalinami nasycenia alternative dance w latach 90. XX wieku.

Gatunek opiera się głównie na inspiracji kulturą klubową i łączeniem jej z innymi stylami muzycznymi, takimi jak synth pop, acid house i trip hop. Wykonawcy alternative dance są ściśle identyfikowani z tą muzyką poprzez ich charakterystyczny styl i łączenie poszczególnych elementów muzycznych[1]. Współpracują oni najczęściej z małymi wytwórniami płytowymi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alternative Dance: Genre. [w:] AllMusic [on-line]. allmusic.com, 27 października 2006. [dostęp 2017-01-16]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]