Rondo Ofiar Katynia w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
rondo Ofiar Katynia
Prądnik Biały
Ilustracja
Rondo i estakada od południowego zachodu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „rondo Ofiar Katynia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „rondo Ofiar Katynia”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „rondo Ofiar Katynia”
Ziemia50°05′15,0″N 19°53′30,0″E/50,087500 19,891667

Rondo Ofiar Katynia – skrzyżowanie dróg krajowych 7 i 79 w Krakowie, wchodzące w skład trzeciej obwodnicy miasta. Stanowi swoistą „bramę wjazdową” do Krakowa od strony autostrady A4 i drogi krajowej nr 94. Jest to skrzyżowanie o trzech poziomach: w relacji wschódzachód (ul. Conrada, ul. Radzikowskiego) przebiega estakada (o długości przeszło 500 metrów), a w relacji północpołudnie (ul. Jasnogórska, ul. Armii Krajowej) – 2 tunele (o długości 88 metrów każdy), na „poziomie zero” zaś znajduje się skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

Ściany tuneli zdobią malowidła czterech krakowskich kopców, zaś filary estakady – zdjęcia największych atrakcji turystycznych miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku marca 2010 rozpoczęto przebudowę istniejącego jednopoziomowego ronda po podpisaniu umowy z firmą Radko (konsorcjantem indyjskiej firmy budowlanej z New Delhi), która zaproponowała swoje usługi za 121 mln zł i zapowiadała wykonanie trójpoziomowego ronda do połowy grudnia 2010 roku. Termin ten jednak znacznie opóźnił się na skutek niewywłaszczenia przez władze miasta na czas niektórych działek[1], a także z winy wykonawcy[2]. Ostatecznie przebudowywaną tarczę ronda oddano w całości do użytku 24 października 2011, estakadę – 28 października[3], natomiast tunel – 15 listopada[4]. Dzięki przebudowie, przepustowość skrzyżowania zwiększyła się trzykrotnie z ok. 6 tys. samochodów na godzinę[5].

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa ronda związana jest z pamięcią zbrodni katyńskiej dokonanej w 1940 w Katyniu.

Rondo potocznie nazywane jest także Rondem Kraka lub Rondem Bronowickim ze względu na dzielnicę i znajdujący się, do kwietnia 2014 roku, tuż przy nim motelKrak”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]