Rondo gen. Stanisława Maczka w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
rondo gen. Stanisława Maczka
Bieńczyce, Dzielnica XVI Bieńczyce
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „rondo gen. Stanisława Maczka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „rondo gen. Stanisława Maczka”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „rondo gen. Stanisława Maczka”
Ziemia50°05′04,0″N 20°01′12,0″E/50,084444 20,020000

Rondo gen. Stanisława Maczka – jednopoziomowe skrzyżowanie w Krakowie zlokalizowane na północny wschód od Starego Miasta, u zbiegu ulicy Marii Dąbrowskiej, al. gen. Władysława Andersa i ulicy Władysława Broniewskiego. Obecnie Rondo gen. Stanisława Maczka znajduje się na terenie Bieńczyc wchodzących w skład Dzielnicy XVI Bieńczyce.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Rondo gen. Stanisława Maczka posiada 2 pasy ruchu. Organizacja ruchu w obrębie Ronda gen. Stanisława Maczka ma charakter samooczyszczający się; oznacza to, że wszystkie pasy ruchu wyprowadzają kierujących poza skrzyżowanie i aby na nim pozostać należy zmieniać pasy ruchu[1].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Na północ od ronda gen. Stanisława Maczka znajdują się dom handlowy „Wanda” oraz Planty Bieńczyckie. W otoczeniu ronda znajduje się wiele pawilonów handlowo-usługowych wypełniających w znacznej części otoczenie ronda[1].

W pobliżu ronda gen. Stanisława Maczka znajdują się[1]:

Układ[edytuj | edytuj kod]

Przez rondo przebiega linia tramwajowa, a przy rondzie znajdują się także przystanki miejskiej komunikacji autobusowej i busów kursowych docierających do miejscowości leżących na wschód i południe od Krakowa[2].

Połączenia komunikacyjne[edytuj | edytuj kod]

W okolicach przystanku znajduje się zespół przystankowy Dom handlowy „Wanda”. Po wschodniej stronie ronda przy alei gen. Władysława Andersa ulokowano dwa przystanki autobusowe oraz dwa przystanki tramwajowe w kierunku ronda Kocmyrzowskiego im. Józefa Gorzelanego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Praca zbiorowa: Kraków plan miasta. Kraków: 2023. ISBN 978-83-8190-859-7.
  2. a b Mapy i schematy KMK. [w:] Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie [on-line]. ztp.krakow.pl. [dostęp 2023-12-16]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]