Średniowieczne biblioteki arabskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Biblioteki arabskie rozwijały się w trzech etapach:

Poza tym istniały liczne ogromne księgozbiory prywatne, również prowadzone przez kobiety (A'isza Bint Ahmad z Kordoby X/XI w.).
  • Trzeci etap to madrasy, wyższe uczelnie muzułmańskie wyposażone we własne księgozbiory. Najstarsza taka szkoła to An-Nizamijja w Bagdadzie.

Korzystanie z bibliotek (często nawet prywatnych) było powszechne, bezpłatne, dostępne dla każdego, łącznie z możliwością otrzymania materiałów piśmienniczych do kopiowania tekstów.

Największe biblioteki mieściły się często w osobnych budynkach lub przynajmniej w oddzielonych pomieszczeniach. Zbiory zazwyczaj porządkowano według działów, a najbardziej poczytne dzieła udostępniano w kilku, a nawet kilkudziesięciu egzemplarzach.

Książki przechowywano w zamkniętych szafach, ułożone jedna na drugiej (system ten przetrwał do obecnych czasów w niektórych bibliotekach wschodnich, np. Uniwersytetu Bagdadzkiego). Prowadzono również katalogi w formie książkowej, w których spisywano tytuły dzieł, najczęściej bez podawania nazwisk autorów.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. 3 miliony woluminów

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]