Święci Jerzy i Ludwik z Tuluzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święci Jerzy i Ludwik z Tuluzy
San Luigi, san Giorgio e la Principessa
Ilustracja
Autor

Jacopo Tintoretto

Data powstania

ok. 1552

Medium

olej na płótnie

Wymiary

146 × 226 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Wenecja

Lokalizacja

Gallerie dell’Accademia

Święci Jerzy i Ludwik z Tuluzy (wł. San Luigi, san Giorgio e la Principessa) – obraz włoskiego malarza Jacopa Tintoretta.

Tematem obrazu są dwaj święci, Święty Jerzy i św. Ludwik z Tuluzy. Pierwszy był pogromcą smoka i stał się symbolem zwycięstwa chrześcijaństwa nad światem pogańskim. Jego mit pochodzi z czasów wypraw krzyżowych a pierwsze wzmianki pochodzą z rejonów Kapadocji. Kobieta i smok stanowią tu atrybuty świętego. Ludwik z Tuluzy był uosobieniem cnoty. Według tradycji był następcą tronu Neapolu, lecz zrzekł się go, wstąpił do franciszkanów i pomagał biednym. Zmarł w nędzy na gruźlicę. W ikonografii przedstawiany był ze sznurem franciszkańskim, mitrą biskupią i koroną królewską u stóp.

Na obrazie Tintoretta księżniczka w koronie dosiada smoka. Nie jest dokładnie znane znaczenie ikonograficzne tej sceny. Nie ma takiej wersji historii mówiącej o kobiecie na smoku. Ludwik został przedstawiony w ruchu, pogardliwie spogląda przez ramię w dół, tam gdzie powinien być trzeci nieobecny atrybut świętego – korona królewska.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]