Święto liturgiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Miner (dyskusja | edycje) o 10:38, 4 maj 2012. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Święto – w liturgii katolickiej świąteczny dzień obchodów w roku liturgicznym, o znaczeniu mniejszym niż uroczystość, większym natomiast niż wspomnienie.

Obchody święta liturgicznego zawarte są w granicach doby. Wyjątek stanowią święta Pańskie (tzn. ku czci Chrystusa), których obchód przypada w niedzielę okresu zwykłego lub Bożego Narodzenia. Wówczas święto obchodzone jest jak uroczystość i rozpoczyna się wieczorem dnia poprzedzającego od tzw. I nieszporów lub wigilii.

Święta mają własny formularz mszalny. W liturgii mszalnej święta zazwyczaj występują jedynie dwa czytania biblijne i pomijane jest credo, ale odmawia się glorię.

Obchody święta ustępują pierwszeństwa liturgicznego uroczystościom, Wielkiemu Tygodniowi, niedzielom wielkiego postu, Adwentu i Okresu Wielkanocnego, Popielcowi, oktawie Wielkanocy, wspomnieniu wszystkich wiernych zmarłych. W tych przypadkach święta w danym roku pomijane są w ogóle.

Dzień obchodów święta wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).

Święta dzielą się na ogólne (obchodzone w całym Kościele) lub własne (obchodzone lokalnie).

W czasie obchodów święta zasadniczo nie można sprawować mszy okolicznościowych (chyba że inne są decyzje ordynariusza) i żałobnych (z wyjątkiem pogrzebowych).

Obchodzenie święta przez lud nie jest nakazane żadnym prawem.

Zobacz też

Bibliografia