Czerwona plamistość liści śliwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Porażone liście śliwy
Porażone liście śliwy
Plama na listku tarniny

Czerwona plamistość liści śliwy[1], czerwona plamistość śliwy[2] (ang. leaf blotch of plum[3]) – choroba śliw wywołana przez grzyba Polystigma rubrum[1].

Objawy i szkodliwość[edytuj | edytuj kod]

Choroba występuje na śliwie domowej, lubaszce, ałyczy i tarninie powodując plamistość liści. Pierwsze objawy pojawiają się w czerwcu[2]. Początkowo są to plamy żółtawo-brązowe, szybko jednak stają się pomarańczowe, a potem czerwonobrązowe Tkanka liścia w obrębie plam jest zgrubiała, początkowo mięsista, później stwardniała, same zaś plamy otoczone są ciemniejszą obwódką. Pod plamami na dolnej stronie liścia można dostrzec czarne punkciki – są to owocniki grzyba[4]. Rozwój porażonych liści ulega zahamowaniu i opadają z drzewa wcześniej, niż liście zdrowe[2].

Jest to choroba o niewielkiej szkodliwości[5].

Rozwój patogena[edytuj | edytuj kod]

Patogen zimuje w porażonych, opadłych liściach. W okresie od ich opadnięcia do wiosny w liściach tych rozwijają się owocniki stadium płciowego (askospory). Od marca do początku lipca zarodniki te rozsiewają się, infekując młode liście śliw. Następuje to podczas opadów deszczu. W porażonych liściach w obrębie plam wytwarzane są zarodniki stadium bezpłciowego (konidia). Nie posiadają one jednak zdolności infekcyjnych, dzięki czemu nie dochodzi do infekcji wtórnych[2].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ patogen zimuje w opadłych liściach, należy je wygrabiać spod drzew i niszczyć. W rejonach, w których choroba występuje corocznie w dużym nasileniu, profilaktycznie zwalcza się ją poprzez opryskiwanie drzew fungicydami miedziowymi lub ditiokarbaminianowymi. Zabiegi wykonuje się w okresie wysiewu zarodników konidialnych, czyli od marca do czerwca[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  2. a b c d e Marek Grabowski, Choroby drzew owocowych, Kraków: Wyd. Plantpress, 1999, ISBN 83-85982-28-0.
  3. Polystigma rubrum (POLTRU) [online], EPPO Global Database [dostęp 2018-02-16].
  4. Fungi of Great Britain and Ireland. Polystigma rubrum [online] [dostęp 2018-02-16].
  5. Joanna Marcinkowska, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii, Warszawa: PWRiL, 2012, ISBN 978-83-09-01048-7.