Krakovo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
nowy
(Brak różnic)

Wersja z 17:14, 14 kwi 2012

Nieprawidłowe parametry: {46|2|41|N|14|30|14|E}

Krakovo słynie z ogródków działkowych jeszcze średniowiecznego pochodzenia.

Krakovo (Krakovsko predmestje tł. krakowskie przedmieście) - część dzielnicy Trnovo, należąca do największych atrakcji turystycznych Lublany i najstarszych części miasta, posiadająca zabytki z czasów rzymskich.

Historia

Na terenie Krakova znajduje się rzymski mur graniczny, który wyróżnia się jako jedna z atrakcji tego miejsca, a także świadczy o starożytnej, przedsłowiańskiej historii tego miejsca. Nazwa Krakovo ma pochodzić od słoweńskiego słowa kraka (odnoga rzeki) i dowodzić rybackiego pochodzenia wsi o tej nazwie[1], nazwa pojawia się w 1450 r. de Krakaw[2]. Najstarsze zachowane dokumenty dotyczące Krakova pochodzą z lat 1271, 1277 i 1280 roku, kiedy Krzyżacy zakupili 6 gospodarstw obok rzeki. Wtedy Krakovo było osadą służebną zaopatrującą w świeżą rybę Lublanę. Zgodnie z przywilejem tylko oni mieli prawo do połowu ryb w Lublanicy i dostarczania ich do włodarzy miasta. W 1490 r. urzędowo podzielono Krakovo na górne i dolne (obecna ulica Klazdena). Obecnie głównie dolna część nadal prezentuje swoje oryginalne walory i charakter. Pierwsze dokumenty podające liczbę domostw i mieszkańców pochodzą z 1788 r.: było tam 81 budynków i 617 mieszkańców (całe miasto Lublana liczyło 938 budynków i 10047 mieszkańców) Przed oblężeniem tureckim w 1472 r. zburzonych zostało większość domów leżących poza murami miasta, w tym Krakova, tak by Turcy nie mogli z nich korzystać, o czym świadczy dokument z 1471 roku, przechowywany w Archiwum Historycznym w Lublanie, w którym cesarz Fryderyk III Habsburg nakazuje burzenie podmiejskich domostw.

Atrakcje

Krakovski nasip po trzęsieniu ziemi, które dotknęło Lublanę w 1895 r.[3]

Zewnętrzny wygląd Krakova niewiele zmienił się od stuleci, uwagę turystów przyciągają m.in. ogródki działkowe pochodzące jeszcze ze średniowiecza[4]. Do atrakcji tego miejsca należą m.in.:

  • Barokowa Krakovska kapelica, której autorem był Candido Zulliani, zawierająca najstarszy w Lublanie chrześcijański posąg, jakim jest płaskorzeźba Madonny z dzieciątkiem na ręku (Krakovska Marija) stanowiąca pierwotnie część tympanonu krzyżackiego kościoła klasztornego z ok. 1260 r.
  • Dwa pomniki (kužno znamenje) upamiętniające średniowieczne zarazy
  • Krakovski nasip (tł. wał krakowski), usypany w 1809 roku przy okazji budowy kanału na Lublanicy, autorstwa Gabrijela Grubera, będący rodzajem miejskiego deptaka [5]
  • Krakovska ulica
  • Kladezna (ulica)


  1. Krakovo District, Ljubljana w serwisie mapsofworld.com
  2. Strona Krakova
  3. Zdjęcia Lublany z tamtego okresu autorstwa Wilhelma Helfera
  4. Katja Vadnal, Marijana Jakše, Vesna Alič, Danica Jereb-Bolka, Is there a future for Krakovo gardens in Ljubljana? [w:] "Field ACTions Science Reports"
  5. Nazij, Krakovski nasip, 05.07.2009 [w:] "Kam.sl - vaš vodnik po Sloveniji"